YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yemen eğitim sistemine Türk çözümü
Yemen eğitim sistemine Türk çözümü
20 Eylül 2013 15:50
Yemen ile temaslarını sürdüren Bilsoft Yazılım şirketinin Türkiye’ye davet ettiği Yemen Eğitim Bakanı Dr. Abdulrezzak Yahya Ahmet El Eşval ve beraberindeki heyet bugün İstanbul’a geldi.

Son zamanlarda eğitime olan ilgisi ve bir o kadar da eğitim problemleriyle uğraşan Yemen Cumhuriyeti, Türkiye’yi bu konuda yakından takip ediyor.

Türkiye’de eğitim projesi gerçekleştiren Bilsoft Yazılım, yapılan görüşmeler sonunda Yemen Eğitim Bakanlığı’na çözüm olarak İnteraktif Eğitim Projesini önerdi.

Projeye sıcak bakan Yemen Eğitim Bakanlığı, Düzce’de 2008 yılından buyana uygulanan projenin yerinde incelenmesi için pazartesi günü görüşmelerde bulunacak. Proje hakkında detaylı bilgi alacak olan Yemenli bakan ve beraberindeki heyet, Düzce’deki temaslarının ardından Ankara’ya geçerek Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşecek.

"Amacımız kısa vadede etkin çözüm"

Projeyle alakalı konuşan Bilsoft Genel Müdürü Ahmet Veli, “Yemen’in eğitim sistemine katkıda bulunabilecek bu proje için çok çalıştık. Bana göre eğitim sisteminde başarıyı yakalayabilmek için 4 kilit vardır. Bizler, bu projeyle eğitimin 4 kilit rolü olan öğrenci - veli - öğretmen ve idareci ilişkisine projemiz ile çözüm sunuyoruz. Böylece eğitimdeki başarıyı en üst seviyeye taşıyacağız. Bunu da Yemen’de kusursuz bir şekilde uygulayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

"Türkiye'nin eğitim tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz"

Atatürk havalimanı VIP salonunda açıklama yapan Yemenli Bakan Abdulrezzak Yahya El Eşval, Türkiye ziyaretinin nedenlerini açıkladı. Türk eğitim sistemine övgüler yağdıran Eşval, Babaşakn Recep Tayyip Erdoğan’a da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Eşval açıklamasında; “Türkiye ile Yemen arasındaki konularla alakalı iş birliği yapmak ve Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz. Biz biliyoruz ki, Türkiye eğitim yönünden ileri bir durumda, biz de kardeş ülke olan Türkiye’den kendi eğitim sistemimizde ihtiyaç olan konuları örnek alarak, eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin okul ve laboratuar yapımında da oldukça gelişmiş olduğunu söyleyen Abdulrezzak Eşval, ülkemizdeki üniversitelerle de iş birliği içinde olmak istediklerini belirtti. Konuşmasının sonunda Türk halkının sevgisi Yemen halkının kalbinin derinliklerindedir diyen Eşval, havalimanında ayrılarak kalacağı otele gitti.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler