YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YDS sonucu ne zaman açıklanacak? (27 Mart 2016)
YDS sonucu ne zaman açıklanacak? (27 Mart 2016)
28 Mart 2016 08:41
YDS, hafta sonunda yapıldı. YDS'ye giren öğrenciler sınavın ardından sonuca odaklandı. 27 Mart 2016 YDS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? ÖSYM, sınav sonucunun açıklanacağı tarihi açıkladı mı? Yabancı Dil sınav sonucu için geri sayım başladı.

Yabancı Dil alanında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için yapılan YDS ilkbahar dönem sınavı, 27 Mart 2016'da gerçekleştirildi. sınava giren binlerce öğrenci sınav bitiminde sınav soru ve cevaplarına yöneldi, ardından da şu soruyu sordu: YDS Mart 2016 sınav sonucu ne zaman açıklanacak?

ÖSYM'den konuya ilişkin bir açıklama geldi mi? YDS 2016 sınav sonucunun ne zaman açıklanağı belli oldu mu? 2016 YDS Sınav sonuçları ÖSYM'nin 2016 sınav takvimine göre, Nisan ayı içerisinde açıklanacak. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı(YDS) bugün saat 9.30'da yapılan 2016 YDS sonuçları ve soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? sorusunun cevabı ve YDS 2016 ilkbahar dönemi sınavı ile ilgili detayları haberin ayrıntılarında.

YDS 2016 SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ BELLİ OLDU

ÖSYM tarafından yıl içerisinde dönemler halinde yapılan, Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adayların ve üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yabancı dil seviye tespiti için girmiş oldukları 2016 YDS İlkbahar Dönemi Sınavı 27 Mart pazar saat 09.30'da gerçekleşti. 2,5 saat (150 dakika) süren sınavda adaylar; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden sınava girdiler. SInav sonrasında adaylar sınav sonuçlarının açıklanma tarihini merak ettiler. YDS 2016 sınav sonuçları ÖSYM'nin sınav takvimine göre; 14 Nisan 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden açıklanacak. 

YDS 2016 SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK

YDS ilkbahar dönemi sınav sonuçları ÖSYM tarafından 14 Nisan 2016 tarihinde erişime açıldıktan sonra ÖSYM’nin resmi sitesi https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.

YDS SINAV SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR? 

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate

Alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerde çeviriler ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Buna göre, sınav değerlendirmesi;

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,

80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,

70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,

60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,

50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

YDS NEDİR?

ÖSYM tarafından düzenlenen ve açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan merkezi bir yabancı dil sınavdır. Daha önceleri uygulanan ÜDS ve KPDS sınavlarının da bu sınava dahil edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan bir dil sınavıdır. Sınav 80 sorudan oluşur. Yanlışlar doğruları götürmez ve soruları cevaplandırmanız için size tanınan süre 150 dakikadır. Her doğru cevap 1.25’ lik bir puan seviyesine karşılık gelmektedir. Sınava herkes başvurabilir.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler