YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yabancılar için "Türkçe Köyü" kurulacak
Yabancılar için "Türkçe Köyü" kurulacak
12 Temmuz 2013 11:44
Yunus Emre Enstitüsü, yabancılara Türkçe öğretimi amacıyla hazırladığı proje kapsamında, İstanbul'da "Türkçe Köyü" oluşturacak.

Türk dili ve kültürünü yabancılara en doğru şekilde öğretmek amacıyla 2009 yılında kurulan ve 4 yıldır binlerce kişiye Türkçe eğitimi veren Yunus Emre Enstitüsü, önümüzdeki dönemde daha etkin dil eğitimi için "Türkçe Köyü Oluşturma Projesi" hazırladı.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın birçok bölgesinde yabancılara Türkçe öğretimi ve Türk kültürünün tanıtımına yönelik son yıllarda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, bu çalışmaların daha da etkin hale gelmesi için önümüzdeki dönemde bir dizi projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Bu projelerden bazılarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunduklarını, özellikle Türkçe eğitiminin yüzyüze ve doğal ortamında sürdürülebileceği "Türkçe Köyü" projesi için destek sözü aldıklarını bildiren Develi, "Projenin gerçekleşmesinin, bütün dünyadaki Türkçe öğretimi faaliyetlerimize ciddi katkı yapacağınıza inanıyoruz" dedi.

İstanbul civarında, ulaşımı ve evleri fiziki açıdan uygun olan bir köyün projenin amacı doğrultusunda düzenleneceğini anlatan Develi, krıterlere uygun olduğu belirlenen köyün, daha sonra yöre halkına, yabancı öğrencilere doğal ortamda verilecek dil eğitiminde alacakları roller, yabancılara yaklaşım, kültür, kurs programı gibi çeşitli konularda eğitim verileceğini söyledi.

Develi, çalışmalar tamamlandıktan sonra Türkçe öğrenmek isteyen yabancıların, köydeki ailelerin yanında misafir olarak kabul edileceğini bildirdi.

"24 saat Türkçe'nin içerisinde yaşayacaklar"

Develi, Türkçe'nin doğal ortamında, sürdürülebilir şekilde, kültürel hayatla birlikte öğrenilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkçe Köyü'ne misafir gelen öğrenci, gündüzleri öğlene kadar Türkçe dersi görecek, öğleden sonra ise köy halkıyla beraber belki tarlada çalışacak, belki halı dokuyacak, belki kahvehanede sohbet edecek, çevreyi gezecek, akşam da o aileyle birlikte yemek yiyecek, sohbet edecek. Böylece 24 saat Türkçe'yle iç içe yaşayacak" dedi.

Uygun görülen köyün kapasitesini de dikkate alarak yabancı öğrenci sayısının 100 civarında olmasını planladıklarını kaydeden Develi, "Biz orada yurt açıp bu öğrencileri barındırmak istemiyoruz. Öğrencilerimiz, mutlaka bir aile yanında konaklamalı, bizim derslerimiz bittiği anda bu ailelerin yanında, köy ortamanında Türkçe ile içiçe bulunmalı" ifadelerini kullandı.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler