YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Washington Post: PKK'ya kuşatma
Washington Post: PKK'ya kuşatma
Washington Post: PKK'ya kuşatma
11 Kasım 2007 / 12:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Kandil Dağı’na çıkan Batılı medya kuruluşları arasında yer alan Washington Post, Kuzey Irak dağlarındaki PKK’lıların giderek artan bir biçimde kuşatıldığını savundu ve...
Kuzey ve Batı’da Türk kuvvetlerinin sınırda yığıldığını, doğuda İran’ın toplarının PKK üslerini bombaladıklarını kaydeden gazete, şimdi de ABD’nin büyük baskısı altındaki Irak hükümetinin, teröristlerin 30 yılı aşkın bir süredir kullandığı tek barınağı yok etmeye başladığını yazdı. Washington Post, “Irak-Türkiye sınırında Kürtlerin kararlılığı sürüyor” başlıklı uzun haberinde Kuzey Irak’ta dağlardaki PKK’lıların giderek artan bir biçimde kuşatıldığını belirtti.

“BUSH PKK’NIN KÖKLERİNİ KAZIMA SÖZÜNÜ VERDİ”

Buna karşın PKK’lıların savaşmaya hazır olduklarını söylediklerini belirten gazete, Murat Karayılan’ın Abdullah Öcalan’ın bir portresi altında çekilen fotoğrafını da kullandı. Kışın kalın karları yaklaşırken bir “operasyon olasılığının azaldığı”nı savunan gazete, ABD’nin PKK sorunu ile uğraşmaya söz verdiğine dikkat çekti. Gazete “Baskı artıyor. Başban Bush, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD’nin terör örgütü olarak gördüğünü PKK’nın köklerini kazıma taahhüdünde bulundu” diye yazdı.

“PKK, AKP’NİN YÜKSELİŞİNDEN KAYGILI”

Türkiye’de Temmuz ayında yapılan seçimlerin sonuçlarına değinen gazete, AKP’nin Güneydoğu’daki performansına ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “PKK liderleri, Türkiye’nin İslam eğilimi iktidardaki partinin popularitesinden kaygı duyuyor. Temmuz seçimleri, Kürt azınlığından rekor sayda kişiler, Kürtlerin kimliğini ifade etmelerine yönelik kısıtlamalarını hafifleterek, PKK’ya desteği ve Türkiye’deki bir Kürt yurdu hayalini erozyona uğratan parti için oy verdi.”

“PKK’LILAR YAKALANMAKTAN KORKMUYOR”

Geçen hafta Kuzey Irak’ta PKK’nın uzantısı Demokratik Çözüm Partisinin bürolarının kapatıldığına işaret eden gazete, buna karşın PKK'lıların Iraklı Kürtlerce yakalanmak veya öldürülmekten korktuklarını göstermediklerini kaydetti. Washington Post, PKK’lıların, Öcalan’ın ilkelerinin ihlal edildiğini fark etmeleri halinde birbirleri hakkında muhbirlik yapmaya cesaretlendirildiğini yazdı.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler