YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Velilerin yüzü gülüyor
Velilerin yüzü gülüyor
06 Eylül 2014 11:19
Hükümetin, özel okula devam edecek öğrencilere 3 bin 500 TL'ye varan desteği özel okul piyasasını hareketlendirdi. Ortalama 10 bin ila 30 bin TL arasında değişen özel okullar teşvikler geldikten sonra yüzde 50'ye varan indirimler yapmaya başladı.

Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Yardımcısı Cem Gülan, "Kimse kalan ücreti ben ödeyemem demesin. Desteğe her öğrenci başvursun sonra okullarla tek tek görüşerek çeşitli indirimler alabilirler.

Devletin destek için ayırdığı kontenjan okullara hayat suyu oldu. Veliler arasında fazla bilinmeyen teşvikler gelecek yıllarda özel okullara nefes aldıracak. Veli teşvikten kalan desteği nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Benim tavsiyem veliler özel okullarla teker teker görüşsünler. Çeşitli indirimlerden ayrıca yararlanacaklar ve bu şekilde makul rakamlarla çocuklarını özel okulda okutabileceklerdir" dedi. 

70 bin öğrenci aranıyor

Gülan, ayrıca devletin verdiği bu desteklerin gelecek yıllarda özel okul fiyatlarını düşüreceğini belirterek, "Öğrencinin maliyet birim fiyatı düşecektir. Öğretmen, temizlik ve hizmet giderleri de öğrenci sayısı arttıkça düşecektir" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise katıldığı bir televizyon programında, özel okullara devam edecek 250 bin öğrenci için eğitim öğretim desteği kontenjanı verildiğini 70 bine yakın boş kontenjan kaldığını ve başvuru süresinin uzatıldığını söyledi.

Avcı şöyle konuştu:

"Bu destek için 180 bin 637 başvuru geldi. 8-18 Eylül arasında ek müracaatlar alacağız. 19 Eylül'de kimlerin hak kazandığını ilan edeceğiz. 20-25 Eylül arasında tercihlerini yapacaklar" dedi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG'da da 15 bin 694 ilave kontenjan açıldığını bildirdi. 

 

SABAH

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler