YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Velilere müjde: şok zamlar kalkıyor
Velilere müjde: şok zamlar kalkıyor
26 Ocak 2015 11:00
Çocuğunu özel okulda okutanlara müjde. Yıllık artış sınırlandırıldı. Özel okullar, enflasyonun üzerine en fazla yüzde 5 ekleyerek zam yapabilecek.

Özel okulların keyfi zam uygulamalarına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) el koydu. Kimi okulların yaptığı yüzde 30'a varan yıllık fiyat artışları artık tarih oluyor. 2015- 2016 eğitim ve öğretim döneminden başlamak üzere, özel okulların fiyat artışlarına sınırlama getirildi. Buna göre; okullar, ücretlerinde, enflasyonun üzerine en fazla yüzde 5 ekleyerek zam yapabilecek. Örneğin, enflasyonun yüzde 5 çıkması durumunda özel okulun yapabileceği en yüksek zam, yüzde 5+5 olmak üzere yüzde 10 olabilecek.

Yazı gönderildi

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla il müdürlüklerine gönderilen yazıda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda okuyacak öğrenci ve kursiyer ücretlerinin, eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit edileceği anımsatıldı. Yazıda, Temmuz 2014'te yönetmeliğe eklenen "Okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen eğitim ücretine (Y.İ,ÜFE+TÜFE)/2 oranına, en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak belirlenir" hükmü vurgulandı. Enflasyonun yüzde 5 olması öngörülerek örnek bir hesaplama modeline de yer verilen yazıda, özel okulun ücreti 10 bin TL ise yüzde 5'lik enflasyon farkı ve en fazla yüzde 5 zam yapılması gerektiği, bu durumda ücretin en çok 11 bin TL olabileceği kaydedildi.

Hesaplar mercek altında

Özel okullar banka hesaplarını da valiliklere bildirecek. Bakanlık, özel okulların banka hesaplarını takibe alacak. Böylece özel okulların ücretlerini ne kadar artırdığı takip edilebilecek. Okullar, ücret artışlarını yılın Ocak ile Mayıs ayı arasında açıklamak zorunda olacak. Böylece veliler, Ocak-Mayıs döneminde, çocuğu için özel okula bir sonraki eğitim-öğretim dönemi için ne kadar
ödeyeceğini öğrenebilecek. Son dakika sürprizi olmayacak.

 

TAKVİM

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler