YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ve ilk gün sorunsuz geçti
4+4+4 sistemi kapsamında okula başlayan 66 aylık minikler için ilk ders zili dün çaldı. Bir çok tartışmayı da beraberinde getiren yeni sistemde ilk gün fiziksel sıkıntılar dışında önemli bir sorun yaşanmadı
Ve ilk gün sorunsuz geçti
11 Eylül 2012 / 08:46 Güncelleme: 11 Eylül 2012 / 08:46

4+4+4 sistemi kapsamında okula başlayan 66 aylık minikler için ilk ders zili dün çaldı. Okul idarecileri, çocukların okulda geçirdiği ilk günü 'sorunsuz' olarak değerlendirdi

12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında ilk kez okula başlayan 66 aylık minikler için ders zili çaldı. İlk ders, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in geleneksel okul zilini çalmasıyla başladı. MEB, 60 ay ve üstü 2.4 milyon öğrenciyi otomatik olarak ilkokul birinci sınıfa kaydetti. MEB yetkilileri, çocuğunu okula göndermek istemeyen ve rapor alanlarla birlikte eğitimöğretim alacak öğrenci sayısının 1.6 milyon olmasını beklediklerini söyledi. Böylelikle 60-66 aylık çocuğunu göndermek istemeyen ve 66-72 aylık çocuğuna rapor alanlarla birlikte 800 bin çocuğun ilkokul yerine okul öncesine gitmesi bekleniyor. Yeni eğitim-öğretim döneminin açılışında Kazım Orbay İlköğretim Okulu'nda bir konuşma yapan Bakan Dinçer, yeni eğitim sisteminin gelecek yıllarda eğitimde bir dönüm noktası olarak anılacağını ifade etti. Dinçer çocuklara, "Okullarınızın bahçeleri ve sınıflarınız, oyun oynadığınız evlerden ve çocuk bahçelerinden çok daha büyük ve çok daha çeşitli oyunlar oynayacağınız yerler olacak. Ve belki de sizi çok mutlu edecek en güzel değişiklik, oyun arkadaşlarınızın sayısının artması olacak. Okulunuzda yaşınıza uygun programlarla oynayarak, eğlenerek eğitim göreceksiniz" diye seslendi.

'BAŞLAMA YAŞI ÇAĞA UYGUN'
Dinçer, okul-öğrenci-veli işbirliği ile uygulamada yaşanabilecek kimi aksaklıkların aşılacağına inandığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu yeni düzenleme ile bir taraftan toplumun eğitim düzeyini yükseltmeyi ve ortalama eğitim süresini yukarı çekmeyi, bir taraftan da bireylerin kendilerini geliştirmelerine imkan verecek bir okul iklimini oluşturarak eğitimin kalitesini yükseltmeyi amaçladık. Bu kapsamda bugünümüzü dünden farklı kılan en temel değişiklik, eğitim sistemimizin çocuklarımızın ilgi, yetenek ve beklentilerine uygun, esnek ve demokratik bir yapıya kavuşturulmuş olmasıdır." Okula başlama yaşıyla ilgili tartışmalara da değinen Dinçer, dünyanın gelişmiş ülkelerinde ilkokula başlama yaşını dikkate alarak okulları, eğitim meteryallerini, müfredatını değiştirdiklerini ve bu çağ nüfusuna uygun hale getirdiklerini kaydetti. Birinci sınıfları ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Dinçer, dershanelerin kaldırılmasına yönelik soru üzerine, "Çalışmalar tamamlandığı zaman sizlerle ayrıntısını paylaşırım. Şu anda o konuda çok somut söz söyleme durumunda değilim" dedi. İstanbul'da ise minikler için yeni yılın startını, Bahçelievler Siyavuşpaşa İlkokulu'nun açılışına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız verdi. Yıldız, "Bütün idarecilerimizle 'İstanbul eğitime hazırdır' diyoruz. Herkes bunu böyle bilsin" dedi.

'Telaşlanmak yersiz ilk harf 4 ay sonra'

Tezcan Uzlu (Bağcılar Akyiğit İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı): Herhangi bir problem yaşamadık. İlk gün 35-40 kişi olan sınıf mevcudundan 15-20 kişi geldi. Birinci sınıf programında 4 aya kadar okul öncesi program uygulanıyor. Bu süre içinde öğrencilere öğretilen konular uyum konuları olacak.
Hüseyin Yaşar (Bahçelievler 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdür Başyardımcısı): Öncelikle velilerimizi kayıt döneminde bilgilendirdik. Öğrencilerimizi doğum tarihine göre ay ay ve yıl yıl ayırdık. Böylelikle yaş farkını ortadan kaldırmış olduk. 11 şube 1. sınıfımız oldu. Sınıf mevcutlarımız en az 32, en fazla 38 kişi. Tuvalet ihtiyacı açısından da herhangi bir problem yaşamadık. Velilerin telaşı yersiz. Çocuklar 4 ay sonra belirli olan harfleri öğrenecekler.
Ali Tekin Terzi (Bakırköy Şenlikköy İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı): Öğrencilerimizle herhangi bir problem yaşamadık. Bu hafta sadece 1. sınıflar başladığı için de bir sorun yaşamadık. Ayrıca velilerimize her gün seminerler düzenliyoruz, onları bilgilendiriyoruz.
Sedat Işık (Beşiktaş 100. Yıl Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı): Okulumuzda herhangi bir sorun yaşamadık. İl Milli Eğitim'in hazırlamış olduğu paket program olan oryantasyon programını velilerimize rehberlik servisi ve öğretmenlerimizle birlikte anlatıyoruz ve uyguluyoruz. Tuvaletlere gelince de alafranga yapıda olduğundan problem yaşamadık. Öğrencilerin boylarına göre düzenlendi.
Turgut Altunkaya (Beykoz Halide Edip İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı): 66 aylık olan öğrencileri dilekçeye göre kayıtlarını yaptık. Velileri kayıt esnasında bilgilendirdik. Tuvalet konusunda şu anda uyum sağlayamıyoruz. Ama yeni binaya geçeceğiz.  (Sabah)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler