YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Vaktinden önce eğitim, çocukta okul fobisine yol açabilir"
"Vaktinden önce eğitim, çocukta okul fobisine yol açabilir"
24 Nisan 2013 15:47
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer, okul öncesi eğitimin zamanlamasının önemli olduğunu, çocukta okul fobisine yol açabileceğini söyledi.

Haluk Yavuzer, İzmir Ticaret Odası'nda düzenlenen "Okul Öncesi Dönem Çocuğunun Eğitim ve Gelişiminde Ailenin ve Kurumun Önemi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, babaların annelere göre çocuğuna daha az zaman ayırdığını, yaptıkları ankette bu oranın yüzde 65 olarak belirlendiğini söyledi.

Çocukların, hem anneleri hem de babalarıyla geçirecekleri zamanın önemine dikkati çeken Yavuzer, bu sürenin nitelikli olması gerektiğini de belirtti.

Okul öncesi eğitim için "olmazsa olmaz" nitelendirmesinde bulunan Yavuzer, "Geçmişte oyun grubu için en erken 2,5, okul öncesi eğitim için ise 3,5 yaşı tavsiye ediyorduk. Ama modern çağın gereği başlama yaşları bir yıl öne çekildi. Vaktinden önce okul öncesi eğitim, çocukta okul fobisine yol açabilir" dedi.

"Erken yaşta dil eğitimi, kekemeliğe yol açabilir"

Çocuklara erken yaşta dil eğitimi verilmesinin sakıncaları bulunduğunu da savunan Yavuzer, şöyle konuştu:

"Kulağı İngilizceye alışsın diye Filipinler'den bakıcı tutan var. Birinci dili özümsemeden, ikinci dile yapısal ayrıntısıyla girebilmek mümkün değil. Okul öncesi yabancı dil eğitiminde olumlu örnekler var ama bazı çocuklar da kekeme olabiliyor. Olumsuz örnekler göz ardı edilemez. İsteniyor ki ilkokul bitmeden çocuk 2 dil bilsin, ortaokulda 3. dili öğrensin, sonra da yüksek lisans eğitimi alsın. Bu çok acımasız yaklaşımdır. Okul öncesi çocuklar, oyun çocuğudur ve oyunla gelişir. Yabancı dil eğitiminde ilkokul 3. sınıf tamamdır."

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler