YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzaktan eğitim Kosova'da anlatıldı
Uzaktan eğitim Kosova'da anlatıldı
22 Ağustos 2016 20:10
Türk yetkililer, Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen uzaktan eğitim programları hakkında Kosovalıları bilgilendirdi

Türkiye'den gelen yetkililer, Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen konferansta Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen uzaktan eğitim programları hakkında Kosovalıları bilgilendirdi.

Priştine Yunus Emre Kültür Enstitüsünce düzenlenen konferansa Milli Eğitim Bakanlığından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Açıköğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki Başyemenci, Priştine Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şaban Cengiz, Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Köksal Büyük ve Kosova'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Altunel, burada yaptığı konuşmada, akraba toplulukları lise ve üniversite eğitimlerini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan uzaktan eğitim programı ile tamamlama konusunda bilgilendirmek istediklerini belirterek, dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen bu programdan faydalanmak isteyen Kosovalılara da bu imkanı anlatmak için burada bulunduklarını söyledi.

Eğitimlerini tamamlama imkanı olmayanların bunu Anadolu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ve artık Kosova'da da üniversite eğitimi için mevcut uzaktan eğitim programı ile yapabileceklerini aktaran Altunel, lise eğitimini tamamlamak isteyenlere de bu imkanın verilmesini istediklerini kaydetti.

Program kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen diplomaların denkliğinin de olduğunu ve dünya çapında kabul edildiğini belirten Altunel, ''Bu programı bugün Kosova'da ilk defa tanıtıyoruz. Bununla Türkiye'nin Kosova'ya verdiği önem görülebilir diye düşünüyorum.'' dedi. 

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Büyük de Kosova'da Anadolu Üniversitesi'nden uzaktan eğitim programının 5 yıldır gerçekleştirildiğini ve dünyanın diğer 12 ülkesinde daha bu hizmeti verdiklerini belirterek, ''Başlıca hedefimiz, ülkemiz dışında yaşayan Türklerin ve akraba toplulukların, Türkçe bilenlerin eğitimine destek sağlamaktır." şeklinde konuştu.

Kosova'da, Anadolu Üniversitesi'nde uzaktan eğitim programında okumayı tercih edenlerin, Türkiye'den diplomalarının olmasını isteyenlerin ve ikinci bir üniversite okumak isteyenlerin sayısının büyük olduğunu söyleyen Köksal, ''Anadolu Üniversitesi Kosova'nın eğitimine destek vermeye devam edecektir. Yılda 4 defa sınav hazırlıyoruz ve derslere katılım zorunlu değildir. Biz, online öğrenme materyalleri ile eğitim seviyesini artırmaya çalışıyoruz. Bizim programlarımızdan birine katılın, çünkü bu sizin gelişmenizi sağlayacaktır ve diplomalarınız değerli, Avrupa'da kabul gören diplomalar olacak." şeklinde konuştu.

Benzer konferansların yarın Arnavutluk'ta, önümüzdeki günlerde ise Makedonya ve Bulgaristan'da yapılacağı bildirildi.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler