YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversiteye girişte büyük değişiklik
YÖK Başkanı Özcan, “Katsayının kaldırılmasının imam hatiplerle bir ilgisi yok. Genele oranı yüzde 5. Katsayının kalkması ülke için önemli. Eşitlikten herkes yararlansın” dedi
Üniversiteye girişte büyük değişiklik
16 Eylül 2011 / 10:27 Güncelleme: 16 Eylül 2011 / 10:26

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 13 yıl önce üniversiteye giriş için getirilen katsayı uygulamasını tamamen kaldırma kararı aldı. Böylece, 2012’den itibaren üniversiteye giriş sınavlarında imam hatip ve meslek lisesinde okuyan öğrenciler ile genel liselerdekiler aynı şartlarda yarışacak.

Radikal’in haberine göre YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye girişte katsayının kaldırılacağını bildirdi. Özcan, amaçlarının fırsat eşitliği sağlayarak haksızlığı ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Son olarak iki yıl önce yapılan düzenlemeyle katsayı farkının azaldığını ancak uygulamayı tamamen kaldırmanın daha doğru olduğunu savunan Özcan, “Eşitlikçi, adil bir düzenleme yapılıyor. Buna siyasilerin de olumlu bakacağını zannediyorum” dedi.

‘Hükümetten telkin gelmedi’

Katsayının kaldırılması için hükümetten telkin gelmediğini, kendilerinin böyle bir düzenlemeyi uygun gördüğünü söyleyen Özcan, şunları belinrtti: “Bu uygulamanın imam hatiplerle bir ilgisi yok. İmam hatiplerin genele oranı yüzde 5. Katsayının kalkması ülkenin bütünü için önemli. Fırsat eşitliğinden herkes yararlansın istiyoruz” dedi. Özcan, 28 Şubat sürecine göndermede bulunarak, “Eğitimde de antidemokratik izler siliniyor. Geç kalmış bir uygulama.”

Özcan, katsayıyı kaldıracak yasa değişikliğinin ekim başında TBMM gündemine geleceğini söyledi. Özcan, alt sınıftan ders alan öğrencilerin harç sıkıntısını da kaldırma müjdesi verdi. Ak Parti iktidara geldiği 2003’ten itibaren katsayı uygulamasını kaldırabilmek için bir dizi girişimde bulunmuştu. YÖK, geçtiğimiz yıllarda, katsayıyı iki kez kaldırmaya çalışmış ancak bu değişiklikler Danıştay’dan dönmüştü. Danıştay, verdiği kararlarda, İHL ve meslek lisesi mezunları ile genel liselerde okuyan öğrenciler için eşit katsayı öngörülmesinin “eğitim sistemine, yargı kararlarına, hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığını” vurgulamıştı.

Farklı statüye eşit katsayı olmaz

Danıştay kararlarında, farklı hukuki statüdeki öğrencilere eşit katsayı uygulanmasının anayasal eşitlik ilkesi ile çeliştiği, hukuksal statüsü farklı olanların aynı koşullara tabi tutulması sonucunu doğurduğu ifade edilmişti.
YÖK, bunun üzerine, katsayı farkını kaldırmak yerine, makas daraltma yöntemini seçmiş, katsayılar arasındaki farkı azaltmıştı. Danıştay, bu düzenlemeyi ise hukuka uygun bulmuştu. (Radikal)

Eğitim düzelmeli şart oldu!12
 // Abdurrahman
Bu sistemde istediğimiz şekilde değişmezse, insanlar eğitimleri süresince kendi meyillerine göre meslek sahibi olmaları sağlanmaz ve gereksiz bilgiler 6-17 yaş aralığında verirlirse, yüksek eğitim serbest bırakılmazsa, lüzumsuz bir sürü sınavlar ve yabancı dil sınav şartları aranırsa, bazıları artı not alırsa bu sistem sadece bir tür robot üretir. Bu da size hiçbirşey üretmez sadece ister! Bunun sayısı artarsa ülke iflas eder. İşte AB ülkelerinin bir kıs...
26 Eylül 2011 22:02
Eğitim düzelmeli şart oldu!11
 // Abdurrahman
İnsanların eğitim ve kariyer (yüsek lisans doktora doçentlik profluk) gibi istekleri kesinlikle sınırlanmamalı. Böylece toplumda kültürel ve eğitimsel ileri düzeyde hedeflenmeli. Mevcut eğitmenlerle sağlanamayan gelişmeler belki dışarıda bu konulara aç olan ve daha yetenekli beceriler kişilerce yapılabilir. Hem Allah'ın kime ne yetenek verdiğini siz ne bileceksiniz. Bir diplomatın çocuğu torunu hatta gelini de Dış İşlerinde çalışabilecek yetnekte mi doğuyor? E...
26 Eylül 2011 21:58
Eğitim düzelmeli şart oldu!10
 // Abdurrahman
Şimdi yüksek lisans doktora doçentlik ve profesörlükte de sistem sınavlı yabancı dil sınavlı ALES ti vs. gibi şeylerden artık çıkmalıdır. İsteyen istediği branşta sevdiği tercih ettiği branşta yüksek kariyerini yapabilmeli bunun için de devlet fahiş olmamakla bir gelir sağlayabilmelidir. Hatta her branşta internet üzerinden de yüksek kariyer tezli veya tezsiz fırsat tanınmalı insanlara bu konuda kısıtlamalar getirilmemelidir. Zaten bu eğitimde fırsat eşitliğ...
26 Eylül 2011 21:54
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler