YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Üniversitelerin öncü olması gerekir"
"Üniversitelerin öncü olması gerekir"
31 Mayıs 2013 16:26
YÖK Başkanı Prof Dr. Gökhan Çetinsaya, 21. yüzyıl dünyasında var olabilmek ve rekabet edebilmek için mutlaka üniversitelerin öncü olması gerektiğini söyledi.

 

“Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi”, Fatih Üniversitesi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Törene YÖK Başkanı Prof Dr. Gökhan Çetinsaya, Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan ile yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda üniversitenin rektörleri katıldı.

YÖK Başkanı Prof Dr. Gökhan Çetinsaya, yaptığı açılış konuşmasında medeniyetler tarihi boyunca üniversitelerin toplumda öncü bir role sahip olduğuna değinerek, “Medeniyetler tarihi boyunca üniversiteler toplumda öncü rolü oynamışlardır.

Her çağda bu fonksiyonlarını dünyanın eğilimlerine uygun olarak geliştirmiş ve dönüştürmüşlerdir. Bu günde benzeri bir süreci yaşıyoruz. Üniversiteler yeni dünyanın gerçeğine uygun şekilde dönüşüyorlar, yine yerel ve evrensel arasındaki dengelerde yepyeni oluşumlar olarak ortaya çıkıyorlar.

Gerçekten de bu yeni üniversite paradigmasına baktığımızda üç önemli sözcükle karşılaşıyoruz.

Arge, yenilikçilik ve girişimcilik. Bugünkü konferans başlıkları da bu üç kavram üzerinde şekilleniyor. Aynı zamanda küresel ekonomide yeni eğilimler var. 21. yüzyıl dünyasında var olabilmek, rekabet edebilmek için mutlaka üniversitelerimizin öncü olması gerekmektedir.

Bir yandan Ar-Ge yenilik ve inovasyon alanlarında ilerlerken, diğer alanlardaki yürüyüşlerimize devam etmeliyiz. Üniversitelerin asli fonksiyonu olan iyinin, doğrunun ve güzelin arayışındaki bilimsel çalışmalarımızı da bırakmamalıyız. Bu ikisini paralel yürütmeliyiz” dedi.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler