YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversitelere kayıt artık 'e-devlet'ten
Üniversitelere kayıt artık 'e-devlet'ten
10 Mayıs 2015 07:34
E-devlet, bu yıl sonundan itibaren üniversiteye kayıt yaptıracak olan öğrencilere de büyük kolaylık sağlayacak. Öğrenciler artık bulundukları ilden üniversitelere kayıt yaptırabilecek.

Kamu hizmetlerinin ortak platformda ve tek kapıda sunumu, e-devletteki kullanıcı sayısını artırıyor.

“Askerlik ve öğrenci belgesi alma”, “sigorta primi ve vergi borcu sorgulama” gibi birçok hizmetin verildiği e-devlette kayıtlı kullanıcı sayısı 21 milyon 642 bine ulaştı. Böylelikle ülke genelinde yaklaşık her dört kişiden biri e-devlet kullanıcısı oldu.

Üniversitelere kayıt da e-devletten

Verilen hizmetlerin her geçen gün çeşitlilik kazandığı e-devlet, bu yıl sonundan itibaren üniversiteye kayıt yaptıracak olan öğrencilere de büyük kolaylık sağlayacak. Bu kapsamda üniversiteyi kazanan öğrenciler bulundukları ilden tercih ettikleri üniversitelere gitmeden e-devlet üzerinden kayıtlarını yaptırabilecek.

Geçtiğimiz yıl 32 üniversite ile yapılan anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilen kayıt hizmetleri, 2015 yılı sonuna kadar bütün üniversiteleri kapsayacak.

Devlet kurumlarında yarış var

Diğer taraftan yüzlerce devlet kurumu e-devlet üzerinden vatandaşa hizmet sunabilmek için âdeta kendi aralarında yarış başlattı. E-devlet kapısı uygulanmaya başlandığında sunulan hizmet sayısı 22 iken, bugün itibariyle 175 devlet kurumu bin 163 alanda hizmet verir hale geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve YÖK gibi devlet kurumları vatandaşların en çok tercih ettiği kurumlar arasında yer aldı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler