YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversiteler sürece olumlu katkı sunuyor
Üniversiteler sürece olumlu katkı sunuyor
03 Mayıs 2013 14:37
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversitelerin çözüm sürecine olumlu katkılar sunduğunu söyledi.

Üniversiteler toplantısı için Kırıkkale'ye gelen Çetinsaya, Vali Ali Kolat'ı ziyaret etti. 

Ardından Kırıkkale Üniversitesi'ne geçen Çetinsaya, toplantıda üniversitelerin sorunlarına
çözüm arayacaklarını kaydetti.

Periyodik olarak yaptıkları bölge toplantılarının, bu dönemde çözüm süreciyle de paralel gittiğini ifade eden Çetinsaya, "Üniversitelerin üst temsilcileri ile çözüm sürecine üniversitelerimiz nasıl katkı sağlayabilir.

Pozitif manada nasıl bir katkı yapabilir, bu süreçten kampuslerimiz nasıl faydalanabilir, havaya nasıl hissedebilir. Bunları masaya yatıracağız, tartışacağız. Daha sonra öğrenci temsilcileri ile ve öğretim elemanlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinleyeceğim, istişarelerde bulunacağım." dedi.

Bir gazetecinin, üniversitelerdeki öğrenci olaylarına ilişkin sorusuna cevaplandıran YÖK Başkanı Çetinsaya, "İnsanların toplumsal meseleleri hakkında farklı görüşler taşımaları normaldir. Pozitif veya negatif tutum takınmaları normaldir. Ama bu kesinlikle şiddete sığınmadan akademik gelenekler içerisinde demokratik süreçler içerisinde ifade edilmelidir.

Bu tartışmaların üniversitelerde yapılması normal ama asla ve asla şiddete başvurulmadan ve şiddet dairesine sığınılmadan yapılmalıdır. O bakımdan tüm rektör arkadaşlar hassasiyet göstersinler." şeklinde konuştu.

Toplantıya, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Sağlam, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Feyzullah Temurtaş, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Gürbüz, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Melihşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney katıldı.

 

CİHAN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler