YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Üniversiteler lokomotif olacak"
"Üniversiteler lokomotif olacak"
18 Mayıs 2013 13:36
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyanın önümüzdeki süreçte bilgi ve bilim odaklı bir sürece girdiğini belirterek, bu süreçte Türkiye’nin kalkınmasında lokomotiflerin üniversiteler olacağını söyledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi, Türkiye’nin 81 ili ve 20 farklı ülkeden 191 üniversitesinden stratejik vizyon sahibi gençlerini bir araya getiriyor. “Hedef 2023: Lider Ülke Genç Türkiye” ana temasıyla düzenlenen zirve, devletin zirvesindeki isimlerin de katılımıyla gerçekleşiyor.

Zirvenin ikinci gününde gerçekleştirilen “Bilim, Sanayi ve İleri teknoloji 2023” temalı oturumunun açılış konuşmasın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptı. Oturum Başkanlığı’nı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun yaptığı oturumda TÜBİTAK başkanı Yücel Altunbaşak, Hyundai Türkiye Genel Müdürü Ümit Aslan ve İstanbul Milletvekili Gülay Aslan öğrencilerle bir araya geldi.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin geçtiğimiz son dönemde, son 10 yıl içerisinde hayatın her alanında büyük ilerleme kaydettiğini dile getirdi. Hangi göstergeyle bakılırsa bakılsın Türkiye’nin 10 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir ekonomi ve daha ileri bir demokrasiye kavuştuğunu belirten Bakan Ergün, Türkiye’nin 36 milyar dolar ihracat yapan ülke konumundan 152 milyar dolar ihracat yapan bir ülke konumuna yükseldiğini söyledi.

“Türkiye'ye diz çöktüren süreç tasfiye edildi"

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde IMF’ye olan borcunun son taksitini ödediğini belirten Bakan Ergün, asıl önemli olanın ise Türkiye’yi IMF’ye götüren, Türkiye’ye adeta diz çöktüren süreçlerin tasfiye edilmesi olduğunu aktardı. Bakan Ergün, IMF’ye borcun kapatıldığı 14 Mayıs tarihi ile çok partili hayata geçişte 14 Mayıs 1950’nin çok önemli iki tarih olduğunu anlatan Bakan Ergün, bu iki 14 Mayıs’ın asla unutulmayacağını belirtti.

Türkiye’nin kredi notunun uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yükseltildiğini de hatırlatan Bakan Ergün, çok geç olsa bile Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyesine yükseltilmesinin önemli olduğunu belirtti.

“Türkiye'ye örtülü bir blokaj var"

Bakan Ergün, bu gelişmelerle birlikte Türkiye hakkında bir takım tereddütleri bulunan ve mevzuatları gereği Türkiye’ye gelmekte geciken yatırımcıların Türkiye’yi bir yatırım merkezi olarak görmeye devam edeceklerini söyledi.

“Biz ne kadar değer vermesek de, bazı yatırımcılar bu tür notlara değer vermekte” diyen Bakan Ergün, Türkiye’nin şimdiye kadar notunun yükseltilmemesinin de objektif olmayan kriterlerden kaynaklandığını söyledi. Bakan Türkiye’den durumu çok çok daha kötü, borç batağı içinde olan ülkelerin kredi notu yüksek tutulurken, Türkiye’nin kredi notunun düşük seviyelerde tutulmasının uluslar arası alanda Türkiye’ye uygulanan örtülü blokajdan kaynaklandığını ifade etti.

Türkiye’de iki hafta önce Nükleer santral ihalesi ve İstanbul’a 3. Havaalanı ihalelerinin gerçekleştirildiğini hatırlatan Bakan Ergün, bu ihalelerin 20 milyar doların üzerinde bir bedellerle gerçekleştirildiğini bildirdi. Geçmişte IMF’nin 1 milyar doları serbest bırakmasının gazetelerde ‘Ortalık paraya boğulacak, esnaf rahatlayacak’ manşetleri atıldığını aktaran Bakan Ergün, bu gün ise 20-30 milyar dolarlık ihalelerin her gün gerçekleşen olaylar haline geldiğini belirtti.

“Üniversiteler lokomatif olacak"

Türkiye’nin elde ettiği gelişmeler değerlendirildiğinde başarılı sayılabileceğini dile getiren Bakan Ergün, ancak bunun bir rehavete ve doymuşluğa sebep olmaması gerektiğini aksine elde edilen kazanımların sıçrama tahtası olarak kullanılması gerektiğini söyledi.
Türkiye’ye 2023 hedeflerine ulaşmasında kritik rolü bilim, sanayi ve teknoloji politikalarının oynayacağına işaret eden Bakan Nihat Ergün, dünyanın endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçtiği süreçte üniversitelerin öneminin iyice artacağını söyledi.

Türkiye’nin geleneksel teknolojilerden yüksek katma değer taşıyan alana geçiş yapması gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, üniversitelerin bu süreçte lokomotif olacağını belirtti. Bakan Ergün, “Üniversiteler bu süreçte kalkınmanın lokomotifi olacaktır. Bilgi orada var. Bilgi odaklı bir süreç yaşayacaksak bilginin merkezi üniversitelerdir. Üniversiteler boş tartışmaların, lüzumsuz itiş kakışların, onu nasıl engellerim, burayı nasıl kışlaya çeviririm merkezleri olmaktan çıktılar. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında lokomotif haline geçek. Bu oyun hep birlikte oynayacağız. Ama mendili üniversitelere sallayacak. Halay başı üniversite olacak” dedi

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler