YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite yerleşkesine cami talebi
Üniversite yerleşkesine cami talebi
30 Nisan 2013 17:19
Ege Üniversitesinde (EÜ) öğrenim gören bir grup öğrenci, rektörlük binasına yürüyerek üniversite yerleşkesine cami yapılmasını talep etti.

Yerleşke girişinde bir araya gelen grup, üzerinde "Üniversiteme cami istiyorum", "Namaz lüks değil, hayati zarurettir, "Namazıma engel olma", "Rektör bize cami yapsan, sana da dua edeceğiz" yazan dövizlerle rektörlük binası önüne yürüdü.

Kendilerine İzmir Üniversiteleri Öğrenci Platformu adını veren grup adına basın açıklamasını yapan Milli Türk Talebe Birliği İzmir İl Başkanı Ahmet Öznaneci, üniversiteye cami yapılmasını isteyen geniş bir kitle olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin talepleri üzerine Cumhurbaşkanlığının desteğiyle edebiyat fakültesinde bir mescit açıldığını belirten Öznaneci, küçük bir oda görünümündeki bodrum katta açılan mescidin talebi karşılamadığını ifade etti.

Öznaneci şunları söyledi:

"Dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde gösterilen ve yaklaşık 50 bin öğrencisi bulunan EÜ'nün sahip olduğu bunca olanağa rağmen öğrencilerine layık gördüğü mescit, bodrum katındaki izbe bir yerde tahsis edilen, ibadethane olmaya elverişsiz ve ancak 30 kişinin sığabileceği küçük bir oda olmuştur. Mescidin açıldığı yerde öğrenciler rahatça ibadetlerini yapamamaktadır.

Amacımız, birileriyle çatışma ortamına girmek ya da üniversite yönetimini zor durumda bırakmak değil. Biz, öğrencilerin huzur içinde ibadet etmeleri için uygun bir cami istiyoruz."

Basın açıklaması sırasında zaman zaman tekbir getiren öğrenciler, daha sonra caminin yapılması için hep birlikte ellerini açarak dua etti. Yapılan duanın ardından grup içinden seçilen iki öğrenci rektörle görüştü.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler