YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite sınavına ABD modeli
Liseden üniversiteye geçişte yapılan ikili sınav sistemi üç yıl sonra kalkacak. Diploma notu yüzde 60 etkili olacak.
Üniversite sınavına ABD modeli
07 Aralık 2013 / 09:36 Güncelleme: 07 Aralık 2013 / 13:56

Hükümetin, dershaneleri dönüştürme çalışmasına paralel olarak üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesi için de çalışmalar yapılıyor.

Dershanelerin 2 yıl içinde özel okul veya açık liseye dönüşmesinin hemen ardından 3. yıldan itibaren üniversiteye giriş sistemi de değişecek.

Üniversiteye girişteki ikili sistem kaldırılacak. Tek aşamalı bir sınav yapılacak. ABD'deki gibi üniversiteye girişte artık diploma notu daha önemli hale gelecek. Şu anda diploma notu üniversiteye giriş puanına yüzde 12'lik bir etki ediyor.

Yeni getirilecek sistem ile diploma notu üniversiteye girişte yüzde 60 etkili olacak. Yapılacak tek sınav ise, testin yanı sıra açık uçlu sorular, kompozisyon ve okuma gibi alanlardan oluşacak. Bu sınav sonucu üniversiteye girişte yüzde 40 etkili olacak.

AK Parti'nin eğitimle ilgili kurmayları yapılacak çalışma ile not şişirme kaygılarının ortadan kaldırılacağını ve nesnel bir not sistemi getirileceğini kaydediyorlar. Bu arada yürütülen çalışmalarda fen liselerinden üniversitelere sınavsız geçiş sistemi de masaya yatırıldı. Ayrıca üstün yetenekli çocukların özellikle ilkokuldan sonraki ortaokul ve lise aşamasında sınıf atlaması gündeme geldi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler