YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?
Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak?
24 Temmuz 2015 11:43
ÖSYM Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Yerleşen adayların üniversite kayıtları için ne yapması gerekiyor? Üniversitelere kayıt tarihleri ne zaman?

Merakla beklenen LYS tercih sonuçları ÖSYM'nin resmi sitesinde açıklandı. 784 bin 950 aday üniversiteye yerleşti. Peki üniversite kazanan öğrenciler kayıtları nasıl ve ne zaman yapması gerekiyor? İşte üniversite kayıtları hakkında bilinmesi gerekenler...

ÖSYM RESMİ SİTESİNDEN KAYIT AÇIKLAMASI

2015-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Devlet üniversitelerinde isteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-KAYIT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1.Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.

2.Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen  veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

3.Elektronik kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen  verisi  içerisindeki  öğrencileri  kapsayacaktır.  ÖSYM  yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

4.Elektronik  kayıt  tarihleri,  ÖSYM  yerleştirme  sonuçlarının  açıklanmasından  sonra duyurulacaktır,

5.Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı  uygun  görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.

6.Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

7.Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt  olmalarına  engel  olmayacaktır.  Ancak;Milli  Eğitim  Bakanlığından  lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik Kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim  Kurumuna  yönlendirileceklerdir.  Milli  Eğitim  Bakanlığından mezuniyet  bilgisi  alınan öğrenciler  için  elektronik  kayıtta  öğrencinin  yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.

8.Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı   yapılmayarak   yerleşmiş   olduğu   Yükseköğretim   Kurumuna yönlendirileceklerdir.  

9.Kaydını  tamamlayan  öğrenciler  kayıt  olduklarını  gösterir  barkotlu  çıktı  da alabileceklerdir.

10.Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.

11.Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları  ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler