YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite e-kayıt nedir? e-devletten üniversite kaydı nasıl yapılır?
Üniversite e-kayıt nedir? e-devletten üniversite kaydı nasıl yapılır?
12 Ağustos 2016 17:34
Üniversite yerleştirme sonucu açıklandı ardından üniversiteye kayıt telaşı başladı. Üniversiteye kayıt işlemlerinde birkaç senedir e-devlet uygulaması yapılıyor. e-devleti sık sık kullanmayan e-kayıtın nasıl yapılacağını bilemiyor. e-devletten üniversite

Öğrencilerin E-Devlet üzerinden gerçekleştireceği E-Kayıt nasıl yapılır? Birkaç senedir e-devlet üzerinden üniversite kayıtları yapılıyor. E-devlet giriş için haberimize bakınız. 2016 ÖSYM LYS tercih sonuçlarının açıklanması ardından üniversite kayıtlarının ne zaman ve nasıl yapılacağı ve gerekli evrak ve belgeler merak konusu oluyor. E-devlet uygulaması ile üniversite tercih yerleştirme işlemlerini yapmak oldukça basit. LYS tercih sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler içinde ek yerleştirme yapılacak. e-devlet önlisans ve lisasn programlarına elektoronik kayıt işlemleri ile ilgili detayları haberimizde sizlere derledik.

ÜNİVERSİTE İŞLEMİ E-KAYIT NASIL YAPILIR?
Başvuru yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmak zorunda olan adaylar, bu şifreyi PTT şubelerinden temin edebilirler. Bu şifreyi edindikten sonra  YÖK ÜNİVERSİTE KAYIT SİSTEMİ

linkine tıklayarak sisteme giriş yapabilecekler.

Bu sistem şu an, tüm devlet üniversiteleri ve aşağıda yer alan vakıf üniversiteleri için geçerlidir.

Tüm devlet üniversitelerine (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi hariç) ve aşağıda listelenmiş vakıf üniversitelerine elektronik kayıt yapabilirsiniz.

Başkent Üniversitesi (Ankara), Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Kapadokya Meslek Yüksekokulu (Nevşehir), Kto Karatay Üniversitesi (Konya), Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul), Sanko Üniversitesi (Gaziantep), Üsküdar Üniversitesi (İstanbul)

-Devlet üniversiteleri ve yukarıda yer alan vakıf üniversitelerinden birisinde eğitiminize devam edecekseniz, sayfada yer alan 'Devam Et' butonunu tıklamalısınız.

-Bu işlemin ardından karşınıza gelecek sayfada, "Aşağıdaki bilgilerde yanlışlık olması durumunda kayıt işlemini  tamamlamadan üniversitenize başvurunuz." ve "Ekrandaki formu doldurup gönderdiğinizde işleminiz tamamlanacaktır." uyarılarına lütfen dikkat edip, başvurunuzu titizlikle devam ettiriniz.

-Yerleştiği Fakülte Adı, Girilen Bölüm Adı, Tercih Sırası, Yerleştiği Puan Türü, Cep Telefonu, E-Posta Adresi gibi bilgilerinizi kontrol ediniz. Bilgilerinizde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki uyarıda belirtildiği gibi üniversiteniz ile iletişime geçiniz.

-"Yukarıdaki bilgilerin tarafıma ait olduğunu ve herhangi bir yükseköğretim kurumda örgün eğitimde lisans ve önlisans programına kayıt olmadığımı (açıköğretim programlarının kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) beyan ederim." başlığı altında yer alan kutucuğa onayladığınıza dair bir belirteç olarak "EVET" yazınız.

-"Sayfanın en altında yer alan üniversite duyurusu bildirimine dair bölümü görüp okuduysanız, yine o kutucuğa "EVET" yazınız ve 'Başvur' butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

-İşlem sonrası E-Kayıt belgeniz karşınıza gelecek. Artık belgenizi bilgisayarınıza indirebilir, çıktı olarak alabilirsiniz.

E-Devlet! Nedir, nasıl kullanılır, şifre nasıl alınır? E Devlet şifresi unutulduğunda ne yapılması gerekir? İşte tüm ayrıntıları ile E Devlet Kapısı ve faydaları...

Tüm kamu işlemlerimizi gerçekleştirebildiğimiz E-Devlet sistemi ile zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerimizi tek bir şifre ile yapabilmekteyiz. E-Devlet uygulaması ve şifre ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

E-Devlet projesi gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlarımızın devlet işlerini internet üzerinden yapabilmesini sağlayan bir projedir. Bu proje sayesinde vatandaşlarımız en kısa ve kolay ve güvenli bir şekilde devlet hizmetlerine ulaşabilmektedir. Artık her vatandaş birçok devlet işlemini online olarak ve sıra beklemeden dakikalar içerisinde kolayca yapabilmektedir. E-Devlet projesi sayesinde yapabileceğimiz işlemler; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama, Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER'e sorun hissettiğimiz herhangi bir konu hakkında elektronik posta ile sorabilir, askerlik işlemlerimizi online olarak yapabilir, üniversite kaydı sorgulayabilir, ve UYAP vatandaş giriş işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabiliriz. Özellikle UYAP adı verdiğimiz ulusal yargı ağı projesi Türk hukuk tarihi için çok önemlidir. Bu proje sayesinde vatandaşlarımız internet üzerinden hakkında açılan davaları, icra takip işlemlerini ve duruşma tarihlerini internet üzerinden öğrenebilmektedir. 

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz site adresi E-Devlet'in resmi internet adresidir. Bütün E-Devlet işlemlerimizi bu siteden yapacağız. Web sayfasına girdiğimizde sağ üstte bulunan sisteme giriş butonuna tıklayacağız. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaramız ile E-devlet şifremizi girerek sisteme girişimizi yapabiliriz. Eğer E-devlet şifreniz yoksa ilk başta şifre almanız gerekir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Bu uygulama sizin yerinize başka birisinin şifre alıp adınıza E-devlet işlemlerini yapmaması için çok önemlidir. Bu yüzden sadece kimlik ibrazı ve şahsen başvuru yapılarak alınabilir.

E-Devlet Şifresi Unutulduğunda Yapılması Gerekenler

Bir kere E-devlet sistemine giriş yapıp bu kolaylığa bu rahatlığa eriştiğiniz zaman bundan kopmak istemeyeceksinizdir. Bu yüzden E-devlet şifrenizi unuttuğunuzda yapmanız gerek tek şey tekrar T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Almış olduğunuz yeni bir şifre olacağı için eski şifreniz artık geçerli olmayacaktır. Her şifre kaybettiğimizde veya unuttuğumuzda ödememiz gereken 4 TL bir ücret vardır.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler