YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÜAK toplantısından sonra alınan kararlar açıklandı
ÜAK toplantısından sonra alınan kararlar açıklandı
ÜAK toplantısından sonra alınan kararlar açıklandı
28 Şubat 2008 / 17:13 Güncelleme: 28 Şubat 2008 / 00:00


Başörtüsü düzenlemesi üzerine toplanan ÜAK toplantı sonrası alınan kararları açıklandı. ÜAK Başkanı Akaydın YÖK Başkanı Özcan'ı istifaya davet ettiklerini açıkladı. İşte açıklama:


Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde gerçekleştirilen Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısından sonra toplantıda alınan kararları açıklayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, YÖK Başkanı Özcan’ı istifaya davet etme kararı aldıklarını açıkladı. Özcan’ı istifaya davet eden Akaydın, Özcan’ın istifa etmemesi gibi bir durumda da Gül tarafından görevden alınması gerektiğini ifade etti. Toplantı sonrası oy birliği ile aldıkları kararı açıklayan Akaydın, YÖK Başkanı Özcan'ın son dönemde rektörlere yönelik olarak sık sık soruşturmadan sivil amirliğinden söz ederek baskı yapmaya çalıştığını öne sürerek şunları söyledi:


''Sayın YÖK Başkanının basın ve kamuoyu önünde, rektörlere yönelik olarak sık sık, soruşturmadan ve sicil amirliğinden söz ederek onlara baskı yapmaya çalışması, Başkan olduğundan bu yana başta Yükseköğretim Kurulu olmak üzere tüm yüksek öğretim kurumlarında uyumlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratmak yerine, yeni sorunlar yaratması, göreve geldiği günlerde ifade ettiği özgürlük ortamının tam tersine merkeziyetçi ve otoriter bir durumun ortaya çıkmasına sebep olması ve ‘cumhuriyetin temel nitelikleri kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlanmasına gerekçe gösterilemez’ gibi sözlerle kişi hak ve özgürlüklerine sanki cumhuriyetin temel nitelikleri engelmiş gibi asla kabul edilemeyecek ifadeler kullanması nedenleriyle Türk üniversitelerini temsil edemez konuma geldiği için istifaya davet ediyoruz.


Sayın Yükseköğretim Kurulu Başkanı bu davete uymadığı takdirde Sayın Cumhurbaşkanımızdan üniversitelerimizin içine düşürüldüğü kaosun daha da büyümemesi ve Yükseköğretim Kurulu'nda hukukun üstünlüğünün geçerli kılınması için kendisini görevden almasını arz ederiz.


Oy birliği ile alınan karar kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler