YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmenistan dış açılımlar arayışında
Türkmenistan dış açılımlar arayışında
Türkmenistan dış açılımlar arayışında
06 Kasım 2007 / 10:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kardeş ülke Türkmenistan da yeni dış açılımlar arayışında. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinin AB ülkelerine doğalgaz ihracatında Rusya'ya olan bağımlılığını azaltacak yeni güzergahlarla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel'de temaslarda bulunuyor.


Berdimuhamedov, Brüksel temaslarının ilk gününde, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüştü. Türkmenistan-AB ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Berdimuhamedov Barroso'ya, Türkmenistan'ın Avrupa enerji piyasasını yakından takip ettiğini söyledi. Berdimuhamedov, ülkesinin zengin enerji kaynaklarını dünya pazarına ulaştırmak konusundaki çalışmalar hakkında da Avrupalı yetkililere geniş bilgi verdi.


Berdimuhamedov Türkmen doğalgazını dünya piyasasını çıkarmak için ülkesinin alternatif enerji güzergahlarını önemsediğini ifade ederek Türkmenistan'ın doğalgazı sınırda satmayı amaçladığını Avrupalı yetkililere iletti. Jose Manuel Barroso da görüşmede, zengin enerji kaynaklarıyla dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olan Türkmenistan'ın AB ülkelerinin enerji ihtiyacını dikkate almasının, Avrupalılar'ın ilgisini çektiğini söyledi.


Doğalgaz konusunda Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmaya çalışan AB'nin yetkililerinin Berdimuhamedov ile siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinin yanı sıra Türkmen doğalgazının Avrupa'ya sevkiyatı konusunu masaya yatıracakları bildiriliyor.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler