YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler ABD'yi yüksek lisans ve doktora için tercih ediyor
Türkler ABD'yi yüksek lisans ve doktora için tercih ediyor
12 Aralık 2015 13:37
Yüksek eğitim kalitesi ve köklü üniversiteleriyle uluslararası öğrencilerin tercihinde ilk sırada yer alan ABD'yi Türk öğrenciler genellikle yüksek lisans veya doktora programları için tercih ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde uluslararası eğitim danışmanlığı merkezlerini barındıran Education USA'ın Orta ve Kuzey Avrupa ile Türkiye Sorumlusu Christopher Medalis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'de eğitim gören yabancı öğrenciler, bunların tercih ettiği bölümler ve üniversiteler hakkında bilgiler verdi. 

Medalis, Amerikan eğitim sisteminin kültürel, tarihi ve siyasi değerlerle bütünleşen özgün bir yapısı olduğunu ifade etti.

Avrupa'nın aksine ABD eğitim sisteminin özerk bir yapısı bulunduğuna dikkati çeken Medalis, Amerikan hükümetlerinin kontrol mekanizmaları bağlamında üniversiteler üzerinde büyük bir rolü olmadığını kaydetti.

Medalis, büyük bir güce ve yetkiye sahip Amerikan üniversitelerinin, yüksek eğitim standartlarıyla geniş bir esnekliği olduğunu söyledi.

Öğrencilerin, istedikleri alan ve üniversitede eğitim alma seçenekleri bulunduğunu ifade eden Medalis, ABD genelinde 50 eyalette çok değişik alanlarda 4 bin 400 özel ve devlet üniversitesinin faaliyet gösterdiğini bildirdi. 

Türkler yüksek lisans veya doktora için ABD'de 

ABD'nin, dünyanın çeşitli ülkelerinden uluslararası öğrencilerin üniversite öğrenimi almak için tercih ettiği ülkelerin başında geldiğini belirten Medalis, dünya genelinde değişik ülkelerde öğrenim gören öğrencilerin yaklaşık yüzde 20'sinin ABD'de olduğunu söyledi. 

2014-2015 akademik yılında, yaklaşık 1 milyon uluslararası öğrencinin ABD'deki üniversitelerde öğrenim gördüğünü dile getiren Medalis, yabancı öğrencilerin, ABD üniversitelerini seçmesindeki temel nedenin kaliteli eğitim, esneklik, akademisyen-öğrenci ilişkileri, öğrencilerin eğitim süreçlerinde kazandığı yetenekler, takım duygusu, uluslararası toplumdan gelenler ile çalışma yeteneği gibi imkanların bulunması olduğunu kaydetti.

 Medalis, ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülkelerin başında Çin'in geldiğini, geçen yıl 304 bin Çinli öğrencinin ülkesinde eğitim aldığını ifade ederek "ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında Hindistan ve Güney Kore de ilk sıralarda bulunurken 10 bin 724 öğrenci gönderen Türkiye ise 13. sırada yer alıyor" şeklinde konuştu. 

Yabancı öğrencilerin tercihlerinde en çok New York, Güney Kaliforniya, Colorado, Arizona ve İllinois üniversiteleri ile işletme, bilgisayar ve matematik bölümlerinin öne çıktığı bilgisini veren Medalis, "Türk öğrenciler genellikle yüksek lisans veya doktora programları için ABD'ye geliyor" diye konuştu. 

Medalis, ABD'li öğrencilerden de Türkiye'yi tercih edenler bulunduğunu, ülkesinden geçen yıl 2 bin 163 öğrencinin Türkiye'ye okumak için gittiğini sözlerine ekledi.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler