YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den kim listede?
Dünyanın en iyi üniversitesi Harvard
Türkiye'den kim listede?
16 Eylül 2010 / 18:45 Güncelleme: 16 Eylül 2010 / 18:45

İngiltere'deki Times Higher Education (THE) kuruluşu tarafından yapılan dünyadaki en başarılı 200 üniversite arasında Bilkent Üniversitesi 112, ODTÜ ise 183. sırada yer alıyor.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, bu araştırmanın saygın bir kuruluş olan THE tarafından yapıldığını belirterek, bu çalışmada saygın üniversitelerin değerlendirmeye alındığını ve dünya çapında en başarılı 200 üniversitenin açıklandığını söyledi.

Kuruluşun çalışmasında bazı kriterleri kullandığını anlatan Atalar, bunların ''Eğitim ve eğitim ortamı'', ''araştırma'', ''yayınlara yapılan atıflar'', ''endüstriyel katkı ve yenilikçilik'' ile ''Uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı çeşitliliği''nin yer aldığını belirtti.

Bunların nesnel kriterler olduğunu ifade eden Atalar, kriterlere göre puanlar verildiğini ve üniversitelerin buna göre sıralandığını dile getirdi.

Bu kriterlere göre, Bilkent Üniversitesinin en yüksek puanı, 95.7 ile yayınlara yapılan atıflar kriterinden aldığını bildiren Atalar, üniversitenin eğitim ve eğitim ortamından 34.3, araştırmadan 36.2, endüstriyel katkı ve yenilikçilikten 32.4, uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı çeşitliliğinden ise 47.7 puan aldığını söyledi.

2010-2011 dünya üniversiteler sıralamasında 200 üniversite arasında Harvard Üniversitesinin birinci, Kalifornia Teknoloji Üniversitesinin ikinci ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün de üçüncü sırada yer aldığını kaydeden Atalar, Bilkent Üniversitesinin 112, ODTÜ'nün ise 183. sırada bulunduğunu belirtti.

Atalar, Bilkent Üniversitesinin bu sıralamada 55.4 puan aldığını, bu puanla Amerika üniversiteleri sıralamasında 58, Avrupa üniversiteleri sıralamasında ise 32, Asya üniversiteleri sıralamasında da 15. sırada yer aldıklarını açıkladı.

Rektör Atalar, bu sıralama yapılırken 13 bin akademisyenden görüş alınarak onların düşüncelerinin de etkili olduğunu ifade etti.

Araştırmayı yapan kuruluşun bu başarıyı ''bu listede olmak dünya çapında bir araştırma ve eğitim kurumu olmak demektir'' şeklinde değerlendirdiğini belirten Atalar, ''Misyonumuz sadece Türkiye içinde değil, bölgede ve dünyada adı geçen bir üniversite olmak. O yönde hocalarımızı seçtik, o yönde çalışmaları için her türlü imkanlar sağlandı. Biz de kurucumuz İhsan Doğramacı hocamıza mahcup olmadık diye düşünüyoruz'' dedi.

Bu arada, ODTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin ABD ve Avrupa'nın en saygın üniversiteleri ile birlikte ilk 200 üniversite arasına girmeyi başaran tek Türk devlet üniversitesi olduğu vurgulandı.

Sıralamada kullanılan verilerin dünya çapında 50 uzman tarafından incelendiği ve doğruluklarının onaylandığı belirtilen açıklamada, ''ODTÜ, ilan edilen sonuçlarda eğitim öğrenme ortamı, araştırma faaliyetlerinin hacmi, geliri ve tanınırlığı, sanayi gelirleri ve bilgi aktarımı başlıklarında en yüksek puan alan Türk üniversitesi olmuştur'' denildi. AA
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler