YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bir ilk!
Yolu olmayan köydeki öğrenciler okula denizden taşınıyor.
Türkiye'de bir ilk!
09 Şubat 2010 / 17:37 Güncelleme: 09 Şubat 2010 / 17:49

Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Üçağız köyünün Kaleköy Mahallesi'ndeki vatandaşlar, kara yolu bağlantısı olmadığı için ilköğretim çağındaki çocukların ilçedeki okula taşınmaları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı nezdindeki ısrarlarında başarıya ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ''Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği''nde değişikliğe giderek, deniz yoluyla taşınmaları için düzenleme yaptığı öğrencilerin her gün özel yolcu teknesiyle mahalleden alınması uygulaması başlattı.

Yeni uygulama çerçevesinde, ikinci yarı yılın başlamasıyla birlikte mahalleden 10 öğrenci, her gün Demre'deki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na gitmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tahsis ettiği yolcu teknesiyle Kaleköy'den alınıyor ve yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki Üçağız köyüne getiriliyor. Öğrenciler burada kendilerini bekleyen minibüsle de Demre'ye hareket ediyor.

Kaleköy'deki vatandaşlar, öğrencilerin ulaşımının deniz yoluyla sağlanması talebinde bulunmalarına rağmen önce olumlu yanıt alamadı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Demre Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de girişimlerinin ardından ilgili yönetmeliğe ''Kara yolu taşımacılığı olmayan yerlerde Valilik onayı alınarak, deniz yoluyla taşıma yaptırılabilir, deniz yolu ile yapılacak taşımada Denizcilik Müsteşarlığınca belgelendirilmiş araç kullanılır'' hükmü eklendi. 

 


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler