YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye BU JEST katkı
Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye BU JEST katkı
Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye BU JEST katkı
23 Eylül 2008 / 08:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek amacıyla Erbil'de bulunan Selahaddin Üniversitesi bünyesinde Türk dili bölümü açtı.


Bölümün başkanlığına Türkiye'den Yard. Doç. Dr. Ramazan Çakır getirildi. Bölümde ikisi Türk ve Türkiye'de eğitim görmüş üçü yerel toplam 6 öğretim görevlisi eğitim verecek. 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde faaliyet göstermeye başlayacak olan Türk dili bölümünün, bölge ile Türkiye arasında diyalog köprüsü görevini de üstlenmesi bekleniyor.


Irak'ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyareti ve Ankara'nın Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi ile ilişkilerini normalleştirme sürecine sokması meyve vermeye başladı. İlişkilerin normalleşmesi için her türlü diyalog ve katkıya hazır olduğunu bildiren Kürt yönetimi, bunu somut bir adımla destekledi. Kürt yönetimi, bölgeden Türkiye'ye iyi mesajlar göndermek adına Yükseköğrenim Bakanlığı'na Türk dili bölümünün açılması için talimat verdi. Yükseköğrenim Bakanlığı da Selahaddin Üniversitesi ile temasa geçerek üniversite bünyesinde Türkçe dili bölümü açılması yönünde çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar neticesinde üniversite bünyesinde bulunan Yabancı Diller Fakültesi'nde Türk dili bölümü açıldı.


Cihan Haber Ajansı'na konuşan Selahaddin Üniversitesi Rektörü Dr. Muhammed Sadık, açılan Türk dili bölümünün Türkiye ve bölge arasında güzel bir köprü olacağına inandıklarını söyledi. Selahaddin Üniversitesi olarak yurtdışında bulunan 70 yabancı üniversite ile irtibatlarının olmasına karşın, Türkiye'den hiçbir üniversite ile anlaşmalarının bulunmadığına dikkat çeken Sadık, açılan Türk dili bölümü ile bu ilişkinin bir an önce gerekleşmesini umduklarını belirtti.


Muhammed Sadık, "Şu anda Türkiye ile tek irtibatımız burada eğitim veren Türk okulları. Bu okullar İngilizce eğitim vermelerine rağmen çocuklarımız Türkçe öğreniyor. Bu da bizi Türkiye ile irtibatlandırıyor. Umuyoruz açılan Türkçe bölümü ile bu tür irtibatlarımız daha da gelişir. Coğrafî olarak Türkiye ile biriz. Orda çok iyi dostlarımız var. Çok ortak noktalarımız var." diye ekledi.


Sadık, yeni bölüm için 3'ü Türk 3'ü yerli olmak üzere 6 öğretim elemanı görevlendirdiklerini, ilk etapta 35 öğrenci ile başlayıp gelecek yıl bu sayıyı artıracaklarını kaydetti. ZAMAN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler