YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye eğitim için 182 ülkeden başvuru aldı
Türkiye eğitim için 182 ülkeden başvuru aldı
09 Mart 2016 05:14
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye'de eğitim için geçen yıl 182 farklı ülkeden başvuru aldıklarını bildirdi.

Bülbül, ABD'nin New Jersey eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür Derneğinde (TACS) düzenlediği basın toplantısında, YTB'nin her yıl 5 bin burs verdiğini belirtti. Türk vatandaşı olmayanlara lisans, yüksek lisans ve doktora için burs verildiğini aktaran Bülbül, geçen yıl 182 ülkeden başvuru alındığını söyledi.

YTB'nin 3 temel görev alanı olduğunu anlatan Bülbül, bunlardan ilkinin yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bulundukları ülkelerde kendi kimlik ve kültürleriyle etkin hale getirmek olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Artık üçüncü ve dördüncü nesilden bahsederken insanımızın sadece işçi olarak kalması takdir edilen bir şey değildir. Biz, yurtdışındaki vatandaşlarımıza 'İşçiydin, işçi kalma. Hayatın çok farklı alanlarında var ol" diyoruz. Bunun için verdiğimiz proje desteklerimiz var. Biz bunları mali destek olarak formüle ettik. Vatandaşlarımız, siyasal, ekonomik, entellektüel, akademik alanlarda aktif olarak bir proje gerçekleştirmek istiyorlarsa biz onların yanındayız. Birinci görev alanımızda kabaca 8-10 milyonluk bir hedef kitle var."

 

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler