YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk halkı "kurs"a koştu
Türk halkı "kurs"a koştu
14 Mayıs 2014 11:42
Avrupa Birliği İstatistik Birimi'nin (EUROSTAT) yeni açıkladığı verilere göre, Türkiye, AB hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarında yüzde 4'e ulaşarak yedi Avrupa ülkesini geride bıraktı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye, bakanlığın açtığı ücretsiz hayat boyu öğrenme kurslarından son 7 yılda yararlananların oranını ikiye katladı. Türkiye, bu gelişmeyle Fransa ve Portekiz'le birlikte en yüksek artış oranlarından birini gösteren üç ülkeden biri oldu. 

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenmeye Katılım Oranları TÜİK tarafından uygulanan "Hane Halkı İş Gücü" anketi verisi kullanılarak Avrupa Birliği EUROSTAT tarafından hesaplanıyor ve her yıl yayımlanıyor. 

Hesaplamada 25-64 yaş grubunda olan ve son dört hafta içinde herhangi bir yaygın eğitim faaliyetine katılanların aynı yaş grubuna oranı esas alınıyor. Türkiye'nin hayat boyu öğrenmeye katılım oranları 2006 yılında yüzde 1,8 iken, geçen ay açıklanan 2013 yılı istatistiklerine göre yüzde 4'e çıkarıldı.

Buna göre, 2006 yılında 25-64 yaşları arasındaki nüfusun yüzde 1,8'i hayat boyu öğrenme etkinliğine katılıyorken bu oran 2013 yılında yüzde 4'e çıkarılarak yüzde 100'ün üzerinde bir artış sağlandı. 

Türkiye bu yükseliş trendiyle AB ülkelerinde en yüksek artış oranlarından birini gösteren üç ülkeden biri oldu. Türkiye 2006 ve 2013 yılı artış oranları dikkate alındığında Fransa ve Portekiz'in ardından yükseliş ivmesi en yüksek üçüncü ülke oldu. Türkiye 2005 yılında sıralamada bile yokken kısa bir süre içinde Bulgaristan (yüzde 1,7), Romanya (yüzde 2,0), Hırvatistan (yüzde 2,4) Yunanistan (yüzde 2,9), Slovakya (yüzde 2,9), Macaristan (yüzde 3,0), Makedonya Cumhuriyeti (yüzde 3,5) gibi 7 Avrupa ülkesini geride bıraktı.

Milli Eğitim Bakanlığı okullarından mezun olan vatandaşların sosyal ve kültürel faaliyetler dahil, kurs, ders, seminer gibi kurslar açarak vatandaşların öğrenim hayatından kopmalarını engellemek için çeşitli kursları ücretsiz düzenliyor. 

Türkiye'nin her ilçesinde kurulu halk eğitim merkezlerinde, bilişim teknolojilerinden yabancı dillere Osmanlıcadan aile eğitimine, diksiyondan fotoğrafçılığa, basketboldan karateye 2 binin üzerinde kurs programı açılıyor. Kurslardan geçen yıl 4 milyon 700 vatandaş yararlandı.

MEB'in açtığı ücretsiz kurslara, hayatboyu öğrenme web portalı üzerinden ön kayıt yaptırabiliyor. 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler