YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türiye'den üniversite atağı
Türiye'den üniversite atağı
04 Eylül 2011 07:40
Üniversitelerimiz, Türkiye'ye gelen yabancı öğrenci sayısını çoğaltmak için kolları sıvadı...

Yılda sadece 3 bin yabancı öğrenci çekebilen Türkiye’deki üniversiteler, bu sayıyı 5 yılda 100 bine çıkarmak için kolları sıvadı. Birçok ülkeyle vize sorununun kalkması da işleri kolaylaştıracak...

Türkiye’deki üniversiteler öğrenci alma yarışını dünya arenasına taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’den öğrencileri yurtdışındaki eğitim kurumlarına kaptıran yerli üniversiteler, sistemi tersine çevirmek için atağa kalktı. Bugün yılda sadece 3 bin yabancı öğrenci alabilen üniversitelerimiz bu sayıyı 5 yılda 100 bine çıkarmak için kolları sıvadı. DEİK Eğitim İş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın, Türkiye’nin yurtdışına gönderdiği öğrencilere bugüne kadar 11milyar dolar harcadığını belirterek şunları söyledi:

“Yurtdışına giden bir öğrenci yılda ortalama 40 bin dolar para harcıyor. Son dönemde yılda gönderdiğimiz öğrenci sayısı 25 bini geçti. Böylece yıllık öğrenci faturamız toplam1milyar dolara ulaştı. Şimdilerde özellikle vakıf üniversitelerinin devreye girmesiyle bizde eğitimkalitesi çok üst seviye çıktı. Yurtdışındaki üniversitelerin kalitesini aştık. Bu durumda yurtdışındaki üniversitelere para ödemek yerine biz bu işten para kazanmak durumundayız.”

BÖLGE EĞİTİM MERKEZİ

Türkiye’yi bölgenin eğitim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Aydın şöyle konuştu: “Ülkemize yılda yaklaşık 3 bin yabancı öğrenci alıyoruz. Bu çok düşük bir rakam. Verilen destekler ve üniversitelerimizin kalitesini dikkate alırsak 5 yıl içinde 100 bin yabancı öğrenciye, Türkiye’ye çekebiliriz. Türkiye’ye gelecek 100 bin öğrenci 4 milyar dolar gelir sağlayacak. Böylece eğitimekonomisi cari fazla veren bir noktaya gelecek.”

ViZELERiN KALKMASI AVANTAJ

DEİK Eğitimİş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın, Türkiye’ye gelen uluslararası öğrencilerin yaşadığı zorlukların alınan kararlarla ortadan kalktığını vurgulayarak şu noktaların altını çizdi:

- Önce sınav güçlüğü ortadan kalktı. Artık yabancı öğrenci almanın önündeki engel olan YÖS sınavı kalktı.

- Komşu ülkelerle yapılan anlaşmalarla vize sorunu ortadan kalktı. Bu da önemli bir avantaj.

- Yabancı öğrencilere burs da vermeye başladık.

30 ÜLKEDEN BAŞVURU ALDIK

Kayseri’deki Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yabancı öğrenci akını olacağı görüşüne katıldığını belirterek şunları söyledi:

“Türk üniversiteleri yurtdışında daha cazip hale geldi. Uluslararası öğrenci artışını sağlamak ve ülkemizdeki eğitim kalitesini artırmak amacıyla yabancı öğretimüyeleri getirmeye başladık. Hembeyin gücünü tersine çevirdik hemyabancı beyinleri Türkiye’ye getiriyoruz. Bu sene bizimüniversitemize 30 ülkeden öğrenci başvurusu oldu.”

KURUM BAŞINA DESTEK 300 BİN DOLARI BULUR

Uluslararası öğrencileri çekmek amacıyla yapılacak tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin destekleneceğinin açıklanması üniversiteleri hareketlendirdi. Yeni düzenlemeye göre çeşitli ülkelerde tanıtım ve fuarlar düzenleyen üniversitelerin tanıtım giderlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacak. Verilen desteğin kurum başına 300 bin doları bulacağını açıklayan Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, “Yabancı öğrencilerin gelmesi hem üniversiteye hem ülke bütçesine büyük katkı sağlar” dedi. (Bugün)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler