YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm okullar güçlendirilecek
Tüm okullar güçlendirilecek
25 Şubat 2014 09:05
Milli Eğitim Bakanlığı, bu seneden itibaren her yıl 200 okulun depreme karşı dayanıklı olup olmadığını araştıracak. Bu çerçevede bu yıl 128 okulun güçlendirme inşaatının yapılması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk eğitim sisteminin fiziksel kapasitesinin artırılması ve nitelikli eğitim öğretim ortamının hazırlanması kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu çerçevede yeni okul binalarının yapımında, estetik görünümlü, depreme dayanıklı ve kullanışlı eğitim ortamları oluşturan projelerin hayata geçirilmesi hedeflenirken, mevcut okul binalarının da depreme dayanıklılığı ölçülecek. Bu seneden itibaren her yıl 200 okulun deprem tahkiki yapılacak.

53 milyon TL gerekli

Bu okullardan güçlendirme ihtiyacı olacağı tahmin edilen 128'inin güçlendirme inşaatının planlanması, mevcut projelerde yapılması öngörülen değişikliklerin belirlenmesi ve revizyon tasarımlarının hazırlanması da amaçlanıyor.

Bakanlık, okulların güvenliğini sağlamak amacıyla 2012'de 427 okulun deprem tahkikini yaparken, 129 okulu da depreme karşı güçlendirmişti. Geçen yıl ise tahkiki yapılan 200 okuldan 128'inde güçlendirme inşaatı yapılmıştı. Okulların deprem tahkiki ve depreme karşı güçlendirilmesi çalışmaları için ise 53 milyon lira kaynak ihtiyacı bulunuyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler