YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trakya Üniversitesi'nden zam protestosu
Trakya Üniversitesi'nden zam protestosu
02 Ocak 2013 20:31
Trakya Üniversitesi (TÜ) öğrencileri, belediyenin toplu taşıma ücretlerine yapmayı planladığı zammı protesto etti.

''Zamma, ranta boyun eğme'' yazılı pankart taşıyan, ''Ulaşım soygununa hayır'' sloganı atan bir grup öğrenci, Eski Cami önünden Edirne Belediyesi'ne yürüdü. Polis, ulaşımı aksattıkları gerekçesiyle öğrencilerden eylemi sonlandırmalarını istedi.

Grup adına açıklama yapan Deniz Karadeniz, halkın taleplerini iletmek için yürüdüklerini söyledi.

Eylem ve yürüyüş hakkının engellendiğini iddia eden Karadeniz, ''Bugün burada bizi engelleyenler, dün ODTÜ'de arkadaşlarımıza baskı uyguladı. Biz demokratik ve yurtsever Edirne halkına destek olmak için buradayız'' şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından belediyenin bahçesine giren öğrencilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.


-Öğrenciler, belediye meclis toplantısına katıldı-


Grup adına temsilci seçilen 5 öğrenci, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yle bir süre görüşerek, belediye meclis toplantısına katıldı.

Meclis toplantısında söz alan Belediye Meclis Üyesi Arif Kuday, ulaşımda öğrencilere yapılacak zammın geri çekilmesini talep etti.

Oylamanın ardından zammın gelecek ay değerlendirilmesi kararı alındı.

Sedefçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilere zammın gerekçelerini açıkladığını belirterek, öğrencilerin zammı gereksiz bulduğunu anlattı.

''2 yıldan bu yana öğrenciler için toplu ulaşıma zam yapılmıyor'' diyen Sedefçi, ''2011 ve 2012'de fiyatlar bir liraydı. Benzine yüzde 24 zam geldi. 20 ay sonra belediyenin öğrenci toplu ulaşımına yaptığı zam 1 lira 15 kuruştur'' şeklinde konuştu.


AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler