YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEV'den 9 bin 500 öğrenciye burs
TEV'den 9 bin 500 öğrenciye burs
12 Temmuz 2012 14:16
Türk Eğitim Vakfı (TEV) 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 9 bin 500 öğrenciye burs verecek.

TEV'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 45 yıldır faaliyet gösteren ve bugüne kadar 195 bin gence destek olan vakıf, bu yıl burs vereceği öğrenci sayısını 9 bin 500 olarak belirledi.

TEV, 2012-2013 öğretim yılında yurt içinde ''Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bursu'', ''Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu'', ''Üstün Başarı Bursu'', ''Yüksek Lisans-Doktora Bursu'', İzmir ve Trabzon'da da ''Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurt Bursu'' verecek.

Buna göre, 2 bin 800 öğrenci aylık 140 lira ''Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bursu'' alacak. Bu burs için öğrencilerden, mesleki ortaöğrenime yeni başlayacaklarda giriş puanına göre önde olmaları, devam eden öğrencilerden ise bir önceki sınıftan başarısız dersi olmaması, genel not ortalamasının yüksek olması ve bir üst sınıfa geçiş hakkı kazanması koşulları aranacak.

''Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu'' ise yükseköğrenim giriş puan sırasına göre önde olan, ara sınıf öğrencisi ise genel başarı ortalaması 4 üzerinden 2,5 ya da 100 üzerinden en az 60 olan 6 bin 410 öğrenciye aylık 370 lira olarak verilecek.

Türkiye'nin gelecekteki liderlerini desteklemek amacıyla ''Üstün Başarı Bursu'' da veren TEV, LYS'de mühendislik-mimarlık, sağlık bilimleri, idari bilimler, sosyal bilimler ve hukuk alanlarında ilk 2 bine, temel bilimler alanında da ilk 3 bine giren 200 öğrenciye aylık bin 50 lira burs verecek.

Bu bursa aynı zamanda hazırlık sınıfından 1'inci veya ikinci sınıfa geçen öğrenciler de başvurabilecek.

''Üstün Başarı Müzik Bursu''na ise piyano, arp, gitar, yaylı çalgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar anabilim dallarından 2'nci sınıfa geçmiş öğrenciler başvurabilecek. Müzik bursiyerleri, devlet konservatuvarı öğretim üyeleri huzurunda gerçekleşen dinleti programı sonucunda seçilecek.

''Yüksek Lisans-Doktora Bursu''nu kullanacak öğrenciler için ise lisans bitirme genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3, 100 üzerinden en az 75 olması şartı aranacak.

''Yüksek Lisans-Doktora Bursu'', 50 master öğrencisine aylık 650 lira, 40 doktora öğrencisine aylık 950 lira olarak verilecek.

TEV, İzmir ve Trabzon'da açtığı kız öğrenci yurtları ile ihtiyacı olan kızlara ücretsiz yurt hizmeti verecek. AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler