YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörle mücadelenizi destekliyoruz
Terörle mücadelenizi destekliyoruz
Terörle mücadelenizi destekliyoruz
07 Kasım 2007 / 10:02 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Azerbaycan'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili işbirliği anlaşmalarına imza attı. İlham Aliyev, Türkiye ile dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin zirvede olduğunu belirterek "Terörle mücadelede aldığınız kararların hepsini destekliyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Gül, bu sabah da Azerbaycan Milli Meclisi'nde milletvekillerine hitap etti.


Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakü'de, Azerbaycan'ın 1'inci Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabrini, Azeri ve Türk şehitliklerini ziyaret etti. Abdullah Gül daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile biraraya geldi. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Türkiye ile Azerbaycan arasında çeşitli alanlarda ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.


Gül ve Aliyev, ayrıca Stratejik İşbirliğine Dair İlke Beyannamesi'ne imza attı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Azerbaycan'ın büyük ticari ve stratejik projeleri hayata geçirdiğini belirtti. Gül, ''Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde, uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak çözüme kavuşturulmasını arzuluyoruz. Güney Kafkasya'da kalıcı barışın tesisi ve korunması için Türkiye elinden gelen katkıyı sağlayacak." dedi.


Türkiye'ye yönelik asılsız Ermeni iddialarının son bulması gerektiğini söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik ilişkilerinin zirvede olduğunu belirtti ve "Türkiye'nin terörle mücadelede aldığı bütün kararları destekliyoruz." diye konuştu. Akşam İlham Aliyev'in onuruna verdiği yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu sabah da Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade'yi kabul edip, Milli Meclis Başkanı Oktay Asedov'u ziyaret etti ve Meclis'te milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.


Gül, bugün ayrıca Türkiye Azerbaycan İş Forumu toplantısı ve bazı toplantılara katılıp ziyaretlerde bulunacak.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler