YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tercih süreci yarın başlıyor
Tercih süreci yarın başlıyor
Tercih süreci yarın başlıyor
22 Temmuz 2008 / 22:00 Güncelleme: 23 Temmuz 2008 / 00:00


ÖSS tercih formlarının teslim süresi bugün başlıyor.2008-ÖSS'ye giren adaylardan 145 ve daha fazla puan alan adaylar ilemeslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar tercih formu doldurabilecek.


ÖSS'de 145-164.999 arasında puan alan adaylar ön lisans programlarını, 165 ve üstünde puan alan adaylar hem ön lisans hem de lisans programlarını tercih edebilecek. Sınavsız geçiş için başvuran mesleklisesi mezunu adaylar da kendi alanlarıyla ilgili bölümler arasındantercihte bulunabilecek. 2008-ÖSS'de 165 ve üstünde puan alan adaylar, tercihlerini 2008-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki Tablo-4, Tablo-3A ve Tablo-3B'den, 145-164.999 arasında puan alan adaylar isesadece Tablo-3A ve Tablo-3B'den ve Tablo-4'teki Açıköğretim Fakültesiprogramlarından (İngilizce Öğretmenliği hariç) tercih yapabilecek. ÖSS puanına göre ön lisans programı tercih edecek adayların Tablo-3A'dantercih yaparken, önceliğin sınavsız geçiş için başvuran adaylara verildiğini göz önünde bulundurmaları isteniyor.


Adayların, yükseköğretim programı tercihlerini yaparken alanlarıylailgili programlar olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Alanlarıyla ilgilitercihte bulunacak adaylar, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının0.8, alanları dışında tercihte bulunacak adayların ağırlıklı ortaöğretimbaşarı puanlarının 0.3 katsayıları ile çarpılmış Y-ÖSS puanlarınıdikkate almaları gerekiyor.Adaylar, yükseköğretim programları arasından en fazla 24 tercihyapabilecek. Tercih sırasında yükseköğretim programlarının tabanpuanları yerine, adayın başarı sırasını karşılaştırması ve buna göretercihlerini sıraya koyması öneriliyor.


FORMLAR NASIL GÖNDERİLECEK?


Tercih işlemlerini tamamlayan adaylar, formları internetten veya başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderebilecek. Tercih formlarını gönderme süresi yarından itibaren 4 Ağustos Pazartesi gününe kadar sürecek. Tercih formunu başvuru merkezinden yapacak adayların, tercih işleminiyapacağı başvuru merkezinden 23 Temmuz-4 Ağustos 2008 arasında kendisi için uygun bir günde randevu almaları ve tercihlerini yazdıklarılisteyle başvuru merkezlerine gitmeleri öneriliyor. Bu adayların tercihleri, başvuru merkezindeki görevli tarafından sisteme girilecek ve ÖSYM'ye gönderilecek. Adayın, işlem tamamlandıktan sonra görevliden tercih formunun bir örneğini vermesini isteyecek. Aday, tercih hizmet ücreti olarak 3 YTL ödeyecek. Tercih formunu internet üzerinden göndermek isteyen adayların, bu konuda deneyimli olması gerekiyor. İnternet üzerinden tercih formu gönderecek adaylar, yine aynı süre içinde ÖSYM'nin web sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek. Bu işlem için aday, T.C Kimlik Numarası ve ÖSYS şifresini kullanacak. Bu adayların ekranda"Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını görmeleri gerekiyor.ÖSYM, tercih bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra tercihlerde ve sıralamada bir değişiklik yapılması mümkün olmayacağı için adayları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. ÖSYM, tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından üniversitelere yerleştirme yapacak. Yerleştirme sonuçlarının 20 Ağustos'a kadar tamamlanması bekleniyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler