YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG Türkçe soruları ve cevapları 27- 28 Nisan 2016
TEOG Türkçe soruları ve cevapları 27- 28 Nisan 2016
27 Nisan 2016 07:56
2016 TEOG Türkçe soruları cevapları ve detaylı bilgilerini buradan inceleyebilirsiniz. TEOG Türkçe sınav sorularını görmek isteyen öğrenciler haberimizin detayında soru ve cevapları bulabilecekler. (TEOG) soruları ve cevapları...

TEOG heyecanı iki gün boyunca (27 Nisan-28 Nisan) devam edecek. Sınava giren öğrenciler ardından TEOG sorularını ve cevaplarını merake diyor. TEOG Türkçe soruları burada! TEOG Türkçe sınav soruları ve cevapları 27- 28 Nisan 2016 haberimizde. Sizler için derlediğimiz bu haberden TEOG Türkçe sınav sorularını ve çözümlerini görebilirsiniz.  

TEOG Türkçe k sorularını buradan görebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kapsamında 27-28 Nisan tarihlerinde yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) soruları ve cevapları öğrenciler tarafından merak ediliyor.  Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sorulara erişebileceksiniz. İşte 2016 TEOG ikinci dönem Türkçe soruları ve cevapları.

TEOG Türkçe k soruları ve cevaplarını öğrenmek için haberimizden faydalanabilirsiniz. 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem ortak sınavlarda çıkan Türkçe testi sorularını ve cevap anahtarına haberimizde erişebilirsiniz. Öğrenciler sınavlardan başarılı olup olmadığını soruların doğru yanıtlarını görerek öğrenebilirler. 2016 TEOG Türkçe  soruları cevapları ve detaylı bilgilerini buradan inceleyebilirsiniz. TEOG Türkçe sınav sorularını görmek isteyen öğrenciler, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemine giriş yaparak video şeklindeki soru çözümünü görebilirler. İşte TEOG Türkçe sınav soruları ve cevapları.

Ortak sınavlar kapsamında, dün Türkçe, matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, bugün de Türkçe, T.C. Türkçe ve Atatürkçülük ile yabancı dil yazılıları gerçekleştirildi. Bugün gerçekleştirilen oturumla, ikinci dönem ortak sınavları bitti. Bu kapsamda, dün gerçekleştirilen oturumların soru ve cevaplarının saat 13.00’te, bugünkünün de saat 18.00’de, öğretmenlerin anlatımıyla videolu olarak “www.eba.gov.tr” ve “www.odsgm.meb.gov.tr” internet adreslerinde yayınlaması planlanıyor.

Maraton iki gün sürecek

TEOG 2. dönem sınavları yarın başlayacak ve 2 gün sürecek. Merkezi ortak sınavlara 1 milyon 167 bin 854 öğrencinin katılımı öngörülüyor. Sınavlar, yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 176 okulda ve 92 bin 924 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 21 okulda gerçekleştirilecek.
Sınav öncesinde özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri modüle işlenen 3 öğrenci hastanede,

179 öğrenci evde, 10 bin 884 öğrenci tek kişilik sınıfta sınava alınacak ve bu öğrencilere 15 dakika ek sınav süresi tanınacak.

Sınavın yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde yapılacak oturumları, saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav uygulaması tüm merkezlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek.

Öğrenciler, yarın yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 28 Nisan Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

İngilizce testini 1 milyon 166 bin 275 öğrenci, Fransızca testini 383 öğrenci, Almanca testini 370 öğrenci, İtalyanca testini de 11 öğrenci yanıtlayacak.

TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendiren öğrenciler, 14-15 Mayıs'ta mazeret sınavlarına girebilecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde e-okul sisteminde açıklanacak.

TEOG TERCİH SAYISI 25 OLDU

TEOG sınav sonuçlarına göre tercihte bulunacak öğrencilerin geçtiğimiz yıl tercih sayısı 15 olmuştu. Bu yıl ise tercih sayısı 25 olarak belirlendi. Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek. Ayrıca tercihler sırasında A ve B grubu olan listeler artık kalktı ve öğrenciler artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaksızın, 25 tercihi de tek listeden yapabilecekler.

ÖZEL OKUL KAYITLARI ERKEN YAPILACAK

Özel okullara kayıt yaptıracaklar, bu işlemleri diğerlerine göre erken yapacaklar ve havuzdan çıkarılacaklar. MEB'in tercih işlemleri sayfasında artık öğrencilerin karşısına, 'Özel okula kayıt yaptırdım, tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Öğrenciler yapacakları tercihe göre bu seçeneklerden birisini seçecekler. Özel okula kayıt yaptıracak öğrenciler böylelikle tercih yapmak zorunda kalmayacak. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NAKİL BEKLEYECEK

TEOG sınav sonuçlarına göre yerleştirilemeyen öğrenciler sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kadedilecek. Fakat öğrenciler MEB'in belirleyeceği tarihlerde boş kontenjanlar için nakil başvurusunda bulunabilecekler.

NAKİL BAŞVURUSUNDA 5 TERCİH HAKKI

Nakil işlemlerinde artık tek tercih yerine, 5 tercih yapılabilecek. Öğrenciler yapacakları tercihlere göre Yerleştirme Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne göre merkezi olarak bu okullardan birine yerleştirilecek. Kesin kayıtlar ise otomatik olarak yapılacak.

Nakil başvuruları artık haftanın 4 gününde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe) alınacak. Cuma günleri ise nakil sonuçları açıklanacak.

RUTİN NAKİL ARALIKLARI DEĞİŞTİ

Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak. Daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, ayda bir kez yapılacak.

MATEMATİK GEOMETRİ AĞIRLIKLI OLACAK

Uzmanlar, TEOG'da matematik sorularında MEB'in belirttiği kriterlerin dışında bir durumla karşılaşmayı beklemiyor. MEB'in eğitim öğretim dönemi başında yayımladığı konu sıralamasına uygun olacak şekilde, yoğun olarak geometri konularını içeren bir sınavla karşılaşabilirsiniz. Üçgenlerin Temel Elemanları, "Üçgenlerin Eşlik ve Benzerliği, Pisagor Bağıntısı, ve Trigonometri konularının geçtiğimiz yıl olduğu gibi sınavın yaklaşık yüzde 50'lik kısmını oluşturması söz konusu. Denklem Sistemleri, Kombinasyon, Olasılık, Sayı Dizileri, Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlik konularının ise sınavın yaklaşık yüzde 35'lik bölümünü oluşturması bekleniyor. Geçen yıl 2'inci TEOG'da karşılaşmamıza rağmen bu sınavda günlük hayatla ilişkilendirilmiş bir Standart Sapma sorusunun sınavda yer alması kuvvetle muhtemel. Yine geçtiğimiz TEOG sınavlarında olduğu gibi soruların yalın, anlaşılır, çeldiricilerden uzak olması bekleniyor.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) Nedir?

Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlâk bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar toplanarak her öğrenci için 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanacaktır.

Ortak Sınav Puanı Nerede Kullanılır?

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanını Nasıl Hesaplayabilirim?

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) Hesaplama aracını kullanarak kolayca OYP hesaplamalarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Ortak Sınavlarda Yapılan Yanlışlar Net Sayısına Etki Eder Mi?

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

MAYIS AYINDA 'MAZERET' VAR 

TEOG sınavlarına mazeretli ya da mazeretsiz katılamayan öğrencilerin bilgileri okul müdürlüğünce sınav günü bitiminde 5 gün içerisinde e-okul sistemine işlenecek. Bu öğrenciler 14-15 Mayıs tarihlerinde yapılacak mazeret sınavlarına katılacak.

27 Nisan 2016 TEOG Türkçe soruları ve cevapları MEB tarafından açıklandı. Sizce TEOG Türkçe sınavı cevapları yorumları bu sayfada.

EOG SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRECİLERE BİR TAVSİYEDE UZMANLARDAN GELDİ!

TEOG sınavına girecek olan öğrencilere bir tavsiye de uzmanlar tarafından geldi. Sınavda manevi huzuru artırmak yanında, başarıya giden yolda bilinmesi gerekenlerden biri de test çözme teknikleri olduğunun altını çizen eğitmenler, bu teknikleri bilen adayların sınavda başarılı olma şansının daha da yüksek olduğunu dile getirdiler. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlarda başarıyı elde etme yollarından biri de test çözme tekniğini bilmek. Her test için farklı taktikler uygulamak gerektiğini belirten uzmanlara göre, Türkçe ‘de önce soruyu sonra metni okumak gerekiyor. Matematik ile fen gibi sayısal derslerde işlemleri akıldan yapmaya çalışmak en büyük hata. Uzun ve bol işlemli görünen sorulardan korkmamak da önemli olduğunun altı çizildi. Eğitim uzmanlarının başarıyı yakalamak için önerdiği taktikler şöyle:

TÜRKÇE:

Paragraf ya da şiir sorularında, önce soruyu sonra metni veya şiiri okuyun. Anlam bilgisi ile ilgili soruları kendi düşüncenize göre değil yazarın görüşüne göre cevaplandırın. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri cümlenin gelişine dikkat ederek bulmaya çalışın.

MATEMATİK:

Soruyu, verilenle isteneni ayırt ederek okuyun. İşlem basamaklarını akıldan değil yazarak çözün, ayrıca işlem bittiğinde sağlamasını yapın. Sınavdaki üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmeninizin konuyu nasıl anlattığını düşünün.

FEN BİLİMLERİ:

Sadece biyoloji konularından (canlılar ve hayat) sorumlusunuz. Dolayısıyla soruları doğru çözmek için, doğru okuyup doğru anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Türkçe sınavında olduğu gibi paragraf sorularında önce soruyu, sonra paragrafı okumanız gerekiyor. 

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK - DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ:

Bu testlerde bilgi kadar yorum gerektiren sorular bulunuyor. Dolayısıyla soru ile ilgili bilgilerinizi tam hatırlamanız önemli. Çözerken takıldığınızda ise mantığınızı kullanmaya dikkat edin.

YABANCI DİL:

Bu alandaki soruların çözümü öncelikle sözcüklerin anlamını bildiğiniz ölçüde kolay olur. Soruların çoğunu Türkçe ‘de olduğu gibi doğru anlayarak çözebilirsiniz.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler