YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG tercihleri uzatıldı mı? 2016 TEOG tercih tarihleri
TEOG tercihleri uzatıldı mı? 2016 TEOG tercih tarihleri
26 Temmuz 2016 07:58
Türkiye gündeminden ötürü TEOG'da da bazı değişiklikler yapıldı. TEOG sınavının ardından tercih maratonu başlamıştı. 2016 TEOG tercihleri uzatıldı mı? TEOG tercih tarihleri değiştirildi. TEOG lise tercihleri uzatıldı.İşte 2016 TEOG tercihlerine dair bilgi

MEB'den  TEOG tercihlerine ilişkin önemli bir açıklama geldi. TEOG tercihleri uzatıldı mı? TEOG'a giren binlerce öğrenci bu sorunun cevabını arıyor. Türkiye gündemi TEOG'u da etkiledi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından MEB ve ÖSYM bazı sınav tarihlerinde değişiklik yaptı. TEOG da bu sınavlardan biri. TEOG tercih tarihlerinde değişiklik yapıldığı duyuruldu. TEOG tercihleri ne zaman?  MEB 2016 TEOG tercih tarihlerinde değişiklik yaptı. TEOG tercihleri uzatıldı mı?

TEOG Lise Tercihleri ne zaman sona erecek? Lise Tercihleri için daha önce açıklanan MEB sınav takvimine göre, 10 gün süre ile yapılabilecek olan tercih işlemleri uzatıldı.

TEOG kapsamında 15 Temmuz'da başlayan ve 25 Temmuz'da sona ereceği duyurulan tercih başvuruları, 29 Temmuz'a uzatıldı. Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 8 Ağustos'ta sona erecek yerleştirme sonuçlarının ilan tarihi ise 12 Ağustos'a çekildi.

Yeni takvime göre, boş kontenjanlar 15 Ağustos'ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları, 15-19 Ağustos, ikinci nakil başvuruları 22-26 Ağustos'ta, 3. nakil başvuruları 29 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde yapılacak.

E okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden yapılacak olan başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiyi haberin devamında bulabilirsiniz.

2016 teog lise tercihleri ne zaman bitecek? Teog 1. Ve 2. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra şimdi de sıra okul tercihlerinin yapılmasına geldi. Yıl içerisinde 2 farklı iki oturum halinde gerçekleşen 2016 TEOG sınavının 2. dönem YEP puan sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Peki, TEOG lise tercihleri ne zaman bitiyor? Lise eğitimleri için okul tercihleri için geri sayım başladı. 29 Haziran Çarşamba günü açılanan teog kontenjan ve yep esas puanlarından sonra şimdi de okul tercihi dönemi başlıyor.

Lise tercihlerinin yapılmaya başlaması ile gelişen süreç, tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra 3 dönem halinde gerçekleşecek olan nakil işlemleri ile devam edecek. Peki, Teog tercihleri nasıl yapılacak? MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından Temmuz ayı içerisinde yapılacağı açıklanan lise tercih işlemleri 2016 teog tercih kılavuzu meb ile yapılacak. Öğrenciler belirtilen süre zarfında TEOG Sınavından almış oldukları puanlar ile YEP Yüzdelik dilimlerinde göre gitmek istedikleri okulları tercih edecekler. TEOG 2016 Tercih kılavuzu nasıl alınır? Sorusunun cevabı ile teog tercih kılavuzu indir sorularının cevabını ile teog tercihleri uzatildimi, teog okul tecihleri ne zamana kadar uzatıldı? 2016 TEOG Lise Tercih Yerleştirme Takvimini haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

TEOG LİSE TERCiHLERİ 2016 29 TEMMUZ TARİHİNDE SONA ERECEK

Teog lise yerleştirme tercih işlemleri sınav sonuçlarının açıklanmasında sonra sıra şimdi de okul tercihi yapmaya geldi. TEOG Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra lise tercihi yapacak olan öğrenciler lise tercihlerinin başlayacağı tarihi iple çekiyorlardı. Yaşamlarında hedefledikleri eğitimimde büyük bir rol oynayacak olan TEOG Lise tercihleri 15 Temmuz cuma günü başladı.Daha önce 10 gün süreceği belirtilen okul tercihleri kısa bir süre önce MEB tarafından yapılan açıklama ile 29 Temmuz 2016 cuma gününe kadar uzatıldı. Tercih Kılavuzu nereden nasıl alınacak? Geçtiğimiz gün yayımlanan 2016 TEOG Lise Tercih kılavuzunu e okul, ve meb.gov.tr internet adresleri üzerinden ya da haberin ayrıntılarında  yer alan linkleri tıklayarak edinebilecekler.

TEOG KONTENJANLARI VE YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANI (YEP) AÇIKLANDI

TEOG 2016 tercih takvimine göre, TEOG kontenjan listeleri 29 Haziran 2016 tarihinde yayımlanacak. 8.Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları yine 29 Haziran 2016 açıklandı. Yani öğrenciler 2016 tercih puanlarını 29 Haziran 2016 tarihinden ibaren e okul uygulaması üzerinden öğrenecekler.

TEOG LİSE YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK

TEOG Lise Yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilecektir. Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler http://eokul.meb.gov.tr adresinden bireysel olarak yapılabilecektir. Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecektir. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacaktır. Onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecektir.

EN FAZLA KAÇ OKUL TERCİH EDİLEBİLİR

Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek?

Tercih başvurularının başladığı 15 Temmuz 2016 tarihinden önce özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercih yapabilir mi? 30 Haziran - 14 Temmuz 2016 tarihleri arasında özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecektir.

TEOG TERCİHİ YAPARKEN BU HATALARI YAPMAYIN

TEOG sınavlarındaki tescillenmiş başarılarıyla dikkat çeken Oğuzkaan Koleji, TEOG tercihlerinde yapılabilecek hatalara karşı dikkat çeken bir liste oluşturdu. Tercih ve Kayıt döneminde uygulamanız gereken strateji;

* Öncelikle kendi sonuçlarınızı, YEP ve yüzdelik diliminizi inceleyiniz.

* Seçtiğiniz okul türleri ile her tablodan kontenjan tablolarını inceleyerek kendi puanınız veya yüzdelik diliminizle girebilme şansınızın yüksek olduğu okulları belirleyiniz.

* MEB in yayınlamış olduğu okul türüne göre kontenjan tablolarından istediklerinizi seçiniz.

* Farklı puan hesaplama yöntemi ile öğrenci alan özel okullar puanınızı hesaplayın. (www.oguzkaankoleji.com -İnternet sitemizde var)

* Kendinizi garantiye almak için kendi yüzdelik diliminizden daha gerideki okullardan 4 veya 5 okul belirleyiniz.

* Sizin puanınız okulun ilan ettiği puana denk veya daha yüksek ise ön kayıt hakkı kazanmış olacaksınız.

* Puanınıza göre girebileceğiniz özel okulları, bu okulların bursluluklarını araştırınız.

* Karşılaştırma yaparken önce okuldan beklentinizi listeleyiniz, daha sonra beklentilerinize en çok cevap veren okul türünü bulunuz.

* Son olarak merkezi yerleştirme sistemi ile girebileceğiniz okullar ile girebileceğiniz özel okulları karşılaştırarak seçiminizi yapınız.

YÜZDELİK DİLİMİ DÜŞÜK OLAN OKULU BİRİNCİ TERCİHE YAZMAK

Tercih listesi aslında sizin girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sıralanır. Veli veya öğrencinin yüzdelik dilimi yüksek, dolayısıyla puanı düşük olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir.

Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz.

Yüzdelik dilimine dikkat etmeden kendi isteğinize göre tercih listesi oluşturmak

Sizin yüzdelik diliminiz aslında tüm sınava girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralamasını gösterir.

Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralamasında da bir değişim olmayacaktır. Dolayısıyla seçmiş olduğunuz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

Yüzdelik dilimi tutmadığı halde herhangi bir okulu birinci tercihe yazarak öncelikle yerleştirileceğini düşünmek

Bir okula yerleştirme yapılırken, o okula birinci tercihinde yer verenlere değil o okulu tercih edenler içinde puanı en yüksek adaya öncelik verilir. Dolayısıyla bir okulu siz ilk sırada yazmış olsanızda yerleşemezsiniz.

Kendi yüzdelik dilimindeki okullara gitmek istemediği için daha üst yüzdelik dilimindeki okullardan tercih listesi oluşturmak

Bu durumda öğrencinin hiçbir tercihine yerleşme şansı olmadığından kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacaktır.

Okulun hangi ilçede olduğuna veya uzak okulları tercih eden öğrencilerin okulun pansiyon bölümü olup olmadığına bakmaksızın tercih listesi oluşturmak

Aynı puan grubundaki okullardan en iyi okul evinize en yakın okuldur. Özellikle her gün artan trafikte uzak okullara gitmeyi göze almak lise yıllarında ders çalışmaya daha az vakit kalmasına razı olmak demektir.

Farklı bir ilden okul seçerken özellikle Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini seçen öğrencilerin okulun yatılı bölümü olup olmadığına bakmaları gerekir. Tabii yatılı okulda okumayı isteyip istememekte önemli.

Tercih listenizi kendi kendinize yapıp okul müdürlüğü aracılığıyla onaylatmamak

Aman dikkat bu durumda tercih yapmamış sayılırsınız.

TEOG TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK – 2016 TEOG TERCİH TAKVİMİ

TEOG tercihi yapacak olan öğrenciler Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın "http://www.meb.gov.tr" veya "https://e­okul.meb.gov.tr" internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 15-25 Temmuz arasında en geç saat 17.00'ye kadar yapılacaklar.

Yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemleri, 9-15 Ağustos, 19-23 Ağustos, 26-31 Ağustos tarihleri arasında 3 dönemde gerçekleştirilecek. Nakil işleminde 3 tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezi olarak yapılacak.

Mecburi ilköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede 2 öğrenciyi geçmeyecek şekilde il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecek.

- Tercih danışmanlığı hizmeti sürecek

Bakanlığın TEOG tercih danışmanlığı hizmeti de bu süre içerisinde devam edecek. Öğrenci ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmak üzere oluşturulan 3 bin 596 Tercih Danışmanlığı Komisyonunda, rehberlik ile tercih konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerden oluşan tercih danışmanları hizmet vermeye devam edecek.

Tercih danışmanları tarafından, üst öğrenim kurumlarının seçiminde göz önünde tutulması gerekenler, kontenjanlar ve okulun yüzdelik dilimleri, öğrencinin ilgi ve yeteneğinin alan seçimindeki önemi, tercih edilmesi düşünülen okulların önceden ziyaret etmenin önemi, okulların ulaşım, barınma imkanları ve fiziki şartları, kılavuzda yer alan özel şartlara dikkat edilmesi, yükseköğretime geçişteki başarı durumu gibi konularda bilgi veriliyor.

Komisyonlar, öğrenci ve velilerin kolay ulaşabileceği okul, çay bahçeleri, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlerde hizmet veriyor. Komisyonlara ilişkin bilgiler il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri ve mezun olunan okullardan öğrenilebiliyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler