YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG tercihleri nereden ve nasıl yapılacak? 2016
TEOG tercihleri nereden ve nasıl yapılacak? 2016
29 Haziran 2016 18:12
TEOG kontenjan ve YEP esas puanlarının açıklanmasından sonra Temmuz ayında okul tercihi dönemi başlayacak. TEOG tercihleri nasıl yapılacak? 2016 TEOG tercih kılavuzu MEB ile yapılacak?

Lise eğitimleri için okul tercihlerinde etkili olacak olan Teog sınav sonuçları sonrasında 29 Haziran Çarşamba günü açıklancak olan teog kontenjan ve yep esas puanlarının açıklanmasından sonra Temmuz ayında okul tercihi dönemi başlayacak.

Teog tercihleri nasıl yapılacak? MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından Temmuz ayı içerisinde yapılacağı açıklanan lise tercih işlemleri 2016 teog tercih kılavuzu meb ile yapılacak? Ortaöğretim öğrencilerinin Lise Eğitimleri için yapacakları okul tercihleri 15 Temmuz Cuma günü başlayacak. On gün sürecek olan tercih süresi 25 Temmuz 2016 pazartesi günü sona eriyor.

Öğrenciler bu süre zarfında TEOG Sınavından almış oldukları puanlar ve YEP Yüzdelik dilimlerinde göre gitmek istedikleri okulları tercih edecekler. TEOG 2016 Tercih kılavuzu nasıl alınır? Sorusunun cevabı ile teog tercih kılavuzu indir sorularının cevabını ile 2016 TEOG Lise Tercih Yerleştirme Takvimini haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

TEOG LİSE TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Tercih işlemi bireysel olarak meb.gov.tr ve eokul.meb.gov.tr internet adreslerinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüklerinden yapılabilecek ve onaylatılacak.

Öğrenciler, yerleştirmede 25 okula kadar tercihte bulunabilecek. 8. sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre YEP üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

TEOG TERCİHLERİ HİÇBİR LİSEYE YERLEŞEMEYENLER NE OLACAK?

Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek. 

Okul değiştirmek isteyen öğrenciler nakil döneminde değişiklik için başvuruda bulunabilecekler.

Yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemleri, 9-15 Ağustos, 19-23 Ağustos, 26-31 Ağustos tarihleri arasında 3 dönemde gerçekleştirilecek. Nakil işleminde 3 tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezi olarak yapılacak.

Mecburi ilköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede 2 öğrenciyi geçmeyecek şekilde il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecek.

TEOG YEP PUANLARI NASIL VE NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

TEOG Yerleştirme Puanları-YEP 2016 MEB'in internet sayfası meb.gov.tr'den öğrenilecek. YEP sonuçlarının açıklanması ardından veliler MEB'in Sınav Sorgu Ekranı'na girerek öğrencinin TC kimlik numarası, doğum tarihi ve güvenlik kodu bilgisini girerek YEP 2016 sonuçlarına ulaşabilecekler.

 // nezaket teog sunucumu nasIl ögrenicem
teog sunucumu ögrenmekte zurlanIyurum...
14 Temmuz 2016 10:38
 // Gizem
Okulda yapılıyor ama interneten de yapa bilirsin...
06 Temmuz 2016 11:22
 // hilal
Tercihler okuldamı yapılıyo acaba ben bilmiyorum :D...
30 Haziran 2016 16:15
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler