20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın193,230
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2466
 • İstanbul24 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sonuçları Ne zaman açıklanacak 2015 TEOG bugün Açıklanır mı?
TEOG sonuçları Ne zaman açıklanacak 2015 TEOG bugün Açıklanır mı?
07 Ocak 2016 06:53
"TEOG sonuçları (2015) - Ne zaman açıklanacak, bugün Açıklanır mı? TEOG'da Son Durum!" soruları bugünlerde en çok aranan soruların başında yer alıyor. 2015 TEOG sınav sonuçları bugün açıklanır mı TEOG'da son durum haberleri...

TEOG sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır? Sınav sonucunun açıklanacağı tarih Meb tarafıdan 2015-2016 eğitim yılı akademik takvimi ile birlikte açıklandı.

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

TEOG sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih öğrenciler ve velileri tarafından heyecanla bekleniyor. TEOG 1. Dönem sınavının ilk oturumu yapıldı. 24 - 25 Kasım Çarşamba günü yapılan sınava 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin girdiği sınavda 200 bin öğretmen görev aldı.

Ortaöğretimin son sınıfında eğitim gören öğrencilerin katılmak zorunda oldukları TEOG sınavı sonrasında öğreciler sınav soru ve cevapları ile sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. TEOG Sınav sonuçları bu hafta açıklanır mı? MEB'den alınan bilgilere göre, TEOG sınavının tamamlanmasından sonra 12-13 Aralık tarihinde mazeret sınavı gerçekleşecek bu sınavınm gerçekleşmesi sonrasında TEOG 1. Dönem Sınav sonuçları Ocak ayı içerisinde açıklanacak. Sonuçların açıklanması öğrenciler, sınav sonuçlarını E okul üzerinden öğrenebilecekler.

E OKUL İLE TEOG SONUÇLARI ÖĞRENME!

TEOG sınavının bitiminden sonra sınav telaşını üzerlerinden atan öğrencileri şimdi de sonuçların ne zaman açıklancağı telaşı sardı. 2016 yılında yapacakları lise tercihlerinde etkili olacak olan TEOG sonuçları , öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul ile ilgili her türlü bilgileri barındıran sistemi olan E okul uygulaması üzerinden öğrenebilecekler. Öğrenciler MEB E okul (https://e-okul.meb.gov.tr/) adresine giriş yaparak ya da haberimizde yer alan linki tıklayarak karşılarına gelen ekran üzerinden ilgili alanlara; T.C.Kimlik numaraları, okul numaraları ve resimdeki rakamları yazıp giriş yaparak öğrenebilecekler.

TEOG'DA FEN SORUSU İPTAL EDİLDİ

TEOG sınavının gerçekleşmesinden hemen sonra İlk soru iptali gerçekleşti.  TEOG-1 Fen ve teknoloji sınavının kaldırma kuvvetine yönelik bir sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirten eğitin uzmanlarının düşüncelerini değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) sözü geöen sorunun iptal edildiğini açıkladı.

İŞTE İPTAL EDİLEN FEN SORUSU!

 “K,L ve M düzeneklerinden oluşan soruda L düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise M düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz, M düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise L düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz. Bu durumda L ve M aynı anda doğru olamayacağı için aynı seçenek içinde kullanılması öğrencilerde çelişkiye neden olmuştur”

“Soruda cismin yoğunluğunun suyun yoğunluğundan büyük ya da eşit olduğu belirtilmeliydi. Bu haliyle soru çift cevaplıdır. Hem B olabilir, bakış açısına göre C’ de olabilir.” 

TEOG TERCİH SAYILARI ARTTIRILDI!

TEOG Sınav sonuçlarına göre, lise tercihleri yapacak olan öğrenciler için bu yıl tercih yapma sayısı artırıldı. Geçtiğimiz yıl 15 olan tercih sayısının bu yıl 25’e çıkartıldığı öğrenildi. Ortaöğretim son sınıfta öğrencisi olan veliler, okulların genel ve özel şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerde bulunan okullar da dahil olmak üzere okul türlerine göre tercihte bulunabilecekler. Farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı ya da karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek olan öğrenciler, aynı zamanda tercihler sırasında A ve B grubu olan listeler artık kalktı ve öğrenciler artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaksızın, 25 tercihi de tek listeden yapabilecekler. 

TEOG SINAVI TAMAMLANDI!

TEOG Sınavının 1. Dönem oturumu bugün itibariyle tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen merkezi ortak sınavların birinci oturumu sona erdi. 25-26 Kasım 2015 tarihinde yapılması planlanan ortak sınavlar; yurt içinde 970 merkez, 16 bin 237 okul, 91 bin 349 salonda, yurt dışında ise; 7 ülke, 14 merkez, 22 okulda gerçekleştirildi. Sınavlarda 200 bin öğretmen  de görev aldı. Sınav öncesinde özel  mazeretlerini bildiren ve belgelendiren, bilgileri süresinde modüle işlenen bir öğrenci hastanede, 152 öğrenci evde, olmak üzere 9 bin 317 öğrenci tek kişilik sınıfta sınav alındı.Yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde iki gün yapılan oturumlar saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Teneffüs araları ise, 20 dakika oldu.

Tüm merkezlerde eş zamanlı  gerçekleştirilen sınav uygulamasının birinci oturumda, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik derslerinden sınava girdiler. İkinci oturumda ise Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınav yapıldı. Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir ders yazılısı için süresi 40 dakika oldu. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alındılar.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Öğrencinin Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için girdiği sınavlardan yapmış olduğu doğru sayıları toplam geçerli soru sayısına bölünerek 100 ile çarpılırak her sınavın puanı ayrı ayrı hesaplanır. Daha sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve AOSP puanı hesaplanır.

AĞILIRLIKLANDIRIMIŞ ORTAK SINAV PUANI (AOSP) NEDİR?

TEog sınavı sonrasında ve her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlâk bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar toplanarak her öğrenci için 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanacaktır. 

ORTAK SINAV PUANININ KULLANILDIĞI YERLER

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

ORTAÖĞRETİM YERLEŞTİRME PUANINI HESAPLAMA 

TEOG sınavlarının değerlendirilmesiden kullanılan Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) çeşitli sitelerin yapmış oldukları Hesaplama aracı yardımı ile kolayca öğrenilebilmektedir.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler