YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sonuçları bugün, yarın açıklanır mı? 2015 TEOG sonuçları...
TEOG sonuçları bugün, yarın açıklanır mı? 2015 TEOG sonuçları...
11 Ocak 2016 20:12
TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak. 2016 TEOG sınav sonuçları bugün, yarın veya bu hafta açıklanır mı haberimizde. TEOG sonuçları 2015 MEB e-okul'da açıklanır açıklanmaz TEOG sonuçları sorgu ekranı haberimizde aktif olacak.

2015 TEOG sonuçları için nefesler tutuldu. MEB TEOG sonuçlarını her an açıklayabilir.

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu henüz cevap bulmadı. Ortaöğretim öğrencilerinin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Kasım ayı içerisinde 1. aşaması yapılan TEOG sınavının sonuçları henüz açıklanmadı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016 sınav takvimine göre, sonuçlar Ocak ayı içerisinde açıklanacak. Ortaöğretim son sınıf öğrencilerini yakından ilgilendiren sonuçlar onların Lise eğitimi ile ilgili verecekleri kararda etkili rol oynayacak.

Yıl içerisinde 2 dönem halinde uygunan TEOG sınav sonuçları, öğrencilere gelecekte hangi liseye gidecekleri ile ilgili de fikirler veriyor. TEOG sınav sonuçları açıklandımı, ne zaman açıklanır? Sınav sonucunun açıklanacağı tarih Meb tarafıdan 2015-2016 eğitim yılı akademik takvimi ile birlikte belirtilmişti.

2016 Meb sınav takvime göre, TEOG 1. dönem sınav sonuçları, TEOG mazeret sınavı sonrasında iki sınavında sonuçları ile birlikte Ocak ayı içerisinde açıklanacak. TEOG bir sonraki sınav tarihleri ve sonuçlarının açıklanması ile igili detaylı bilgileri ajanshaber.com da ve haberimizin devamında bulabilirsiniz. 2015-2016 eğitim yılının ilk sınavı olan TEOG sınavının 2. dönem oturumu ise, 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak. TEOG sonuçları yarın açıklanır mı? ve TEOG sonuçları 2016 sorularının cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

TEOG sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih öğrenciler ve velileri tarafından heyecanla bekleniyor. TEOG 1. Dönem sınavının ilk oturumu yapıldı. 24 - 25 Kasım Çarşamba günü yapılan sınava 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin girdiği sınavda 200 bin öğretmen görev aldı. Ortaöğretimin son sınıfında eğitim gören öğrencilerin katılmak zorunda oldukları TEOG sınavı sonrasında öğreciler sınav soru ve cevapları ile sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar.

TEOG Sınav sonuçları bu hafta açıklanır mı? MEB'den alınan bilgilere göre, TEOG sınavının tamamlanmasından sonra 12-13 Aralık tarihinde mazeret sınavı gerçekleşecek bu sınavınm gerçekleşmesi sonrasında TEOG 1. Dönem Sınav sonuçları Ocak ayı içerisinde açıklanacak. Sonuçların açıklanması öğrenciler, sınav sonuçlarını E okul üzerinden öğrenebilecekler.

TEOG MAZERET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Kasım ayı içerisinde yapılan TEOG sınavına giremeyen öğrenciler daha Aralık ayı içerisinde mazeret sınavına giridiler. Sınav sonrasında sonuçların açıklanacağı tarihi merak eden öğrenciler TEOG mazeret sınav sonuçları ne zaman açıklacak sorusunu sordular.  Milli Eğitim Bakanlığı'dan edininlen bilgiye göre TEOG mazaret sınav sonuçları da TEOG sonuçları ile bilirkte aynı tarihte açıklanacak.

E OKUL İLE TEOG SONUÇLARI ÖĞRENME!

TEOG sınavının bitiminden sonra sınav telaşını üzerlerinden atan öğrencileri şimdi de sonuçların ne zaman açıklancağı telaşı sardı. 2016 yılında yapacakları lise tercihlerinde etkili olacak olan TEOG sonuçları , öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul ile ilgili her türlü bilgileri barındıran sistemi olan E okul uygulaması üzerinden öğrenebilecekler. Öğrenciler MEB E okul (https://e-okul.meb.gov.tr/) adresine giriş yaparak ya da haberimizde yer alan linki tıklayarak karşılarına gelen ekran üzerinden ilgili alanlara; T.C.Kimlik numaraları, okul numaraları ve resimdeki rakamları yazıp giriş yaparak öğrenebilecekler.

TEOG'DA FEN SORUSU İPTAL EDİLDİ

TEOG sınavının gerçekleşmesinden hemen sonra İlk soru iptali gerçekleşti.  TEOG-1 Fen ve teknoloji sınavının kaldırma kuvvetine yönelik bir sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirten eğitin uzmanlarının düşüncelerini değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) sözü geöen sorunun iptal edildiğini açıkladı.

İŞTE İPTAL EDİLEN FEN SORUSU!

 “K,L ve M düzeneklerinden oluşan soruda L düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise M düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz, M düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise L düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz. Bu durumda L ve M aynı anda doğru olamayacağı için aynı seçenek içinde kullanılması öğrencilerde çelişkiye neden olmuştur”

“Soruda cismin yoğunluğunun suyun yoğunluğundan büyük ya da eşit olduğu belirtilmeliydi. Bu haliyle soru çift cevaplıdır. Hem B olabilir, bakış açısına göre C’ de olabilir.” 

TEOG TERCİH SAYILARI ARTTIRILDI!

TEOG Sınav sonuçlarına göre, lise tercihleri yapacak olan öğrenciler için bu yıl tercih yapma sayısı artırıldı. Geçtiğimiz yıl 15 olan tercih sayısının bu yıl 25’e çıkartıldığı öğrenildi. Ortaöğretim son sınıfta öğrencisi olan veliler, okulların genel ve özel şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerde bulunan okullar da dahil olmak üzere okul türlerine göre tercihte bulunabilecekler. Farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı ya da karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek olan öğrenciler, aynı zamanda tercihler sırasında A ve B grubu olan listeler artık kalktı ve öğrenciler artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaksızın, 25 tercihi de tek listeden yapabilecekler. 

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Öğrencinin Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için girdiği sınavlardan yapmış olduğu doğru sayıları toplam geçerli soru sayısına bölünerek 100 ile çarpılırak her sınavın puanı ayrı ayrı hesaplanır. Daha sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve AOSP puanı hesaplanır.

AĞILIRLIKLANDIRIMIŞ ORTAK SINAV PUANI (AOSP) NEDİR?

TEog sınavı sonrasında ve her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlâk bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar toplanarak her öğrenci için 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanacaktır. 

ORTAK SINAV PUANININ KULLANILDIĞI YERLER

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

ORTAÖĞRETİM YERLEŞTİRME PUANINI HESAPLAMA 

TEOG sınavlarının değerlendirilmesiden kullanılan Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) çeşitli sitelerin yapmış oldukları Hesaplama aracı yardımı ile kolayca öğrenilebilmektedir.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler