YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sonuçları (2015) Ne zaman açıklanacak, Bu hafta Açıklanır mı?
TEOG sonuçları (2015) Ne zaman açıklanacak, Bu hafta Açıklanır mı?
11 Ocak 2016 09:57
TEOG sınavına giren binlerce öğrenci "TEOG sonuçları (2015) - Ne zaman açıklanacak, Bu hafta Açıklanır mı? Son Durum!" sorularına yanıt arıyor. TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak, 2016 TEOG sınav sonuçları bu hafta açıklanırmı son durum haberleri...

25 ve 26 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavının sonuçlarının 10 Ocak tarihinde açıklanması bekleniyordu. Ancak sınavda sorulan 5 soru için iptal davası açılınca sonuçların açıklanması da başka bir tarihe ertelendi.

25 ve 26 Kasım tarihlerinde yapılan ve 1.3 milyon öğrencinin girdiği TEOGsınav sonuçlarının açıklanması mahkeme engeline takıldı. Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada planlamasını 10 Ocak tarihine göre yapmıştı. Ancak 5 soruyla ilgili iptal davası açılınca MEB de takvimini değiştirmek zorunda kaldı. Bakanlık yetkililerine konuyu sorduğumuzda kesin bir tarih veremeyeceklerini söyledi.

MAHKEME SÜRECİ

MEB'in takvimini değiştirmesine neden olan süreç TEOG sınavlarından hemen sonra başladı. Türkçe bölümünden 3, Fen Bilgisi ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden birer olmak üzere toplam 5 ayrı soru için Ankara İdare Mahkemeleri'ne 7 ayrı dava açıldı. Aynı soruya ilişkin birden fazla mahkemede dava açılması üzerine dosyalar 14 Aralık günü Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderildi. Bölge İdare Mahkemesi ise 20 Aralık tarihinde Ankara 11. İdare Mahkemesi'ni görevlendirdi. Ancak aradan uzun süre geçmesine rağmen hala dosyaları mahkemeye iletmedi.

ARADA 2 KM VAR 

Avukat Ersan Barkın ise iki mahkeme arasında 2 kilometre mesafe bulunduğunu ve 20 gündür evrakların yetkili mahkemeye gönderilmediğini söyledi: "Davalar birleştirildi ancak dosyaların görevli mahkemeye iletilmemesi nedeniyle yargılama süreci 20 gündür tıkanmış durumda. Bu da sonuçların açıklanma tarihini geciktiriyor."

YANLIŞ SORU ERTELETMİŞTİ

Geçen Haziran ayında yapılan TEOG sınavında İngilizce testi A kitapçığı 10'uncu sorusu (Mary Sanders) iptal edilmiş ve sınav sonuçlarının açıklanması 6 gün ertelenmişti. MilliEğitim Bakanlığı (MEB), tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığını kabul ederek İngilizce ders puanlarının yeniden hesaplanacağını açıkladı. Bakanlık, 8'inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) yeniden hesaplayarak, yeni puanları daha sonra açıkladı.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler