YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
02 Aralık 2015 08:12
25-26 Kasım’da yapılan TEOG sınavının sonuçları henüz açıklanmadı. Ne zaman açıklanacağına dair herhangi bir bilgi yoktur ancak TEOG sınav sorularına online ulaşabilirsiniz. Detayları haberimizde.

Milli eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen ve kısa adı ile TEOG olarak bilinen sınav, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. 2015-2016 eğitim yılının ilk dönem TEOG’u 25-26 kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

1 dönem ortak sınavları 2 oturum şeklinde ülke genelinde 970 merkezde ve 16 bin 259 okulda ve 91 bin 425 salonda gerçekleştirildi. Yurtdışında da 7 ülkede 14 merkezde ve 22 okulda gerçekleştirilen TEOG ilk dönem sınavları ile ilk dönem sınav bülteni sona erdi. TEOG’a giren milyonlarca öğrenci için şimdilerde TEOG sınav soruları incelemeleri ve sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusu özellikle başta dijital platform olmak üzere her alanda gündemde yer alıyor. Sınava katılan 1 milyon 174 bin 427 öğrenci sınava girmesi düşünülürken Mardin Nusaybin’de 2 bin 554 her iki oturuma ve Derik ilçesinde 1296 öğrenci ikinci oturumlarına katılamadı. Bu öğrenciler için 12 ila 13 Aralık tarihleri arasında mazeret sınavı gerçekleştirilecek. 25-26 Kasım tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleştirilen TEOG’un ardından milyonlarca öğrenci internet üzerinden açıklanan TEOG sınav soruları ile sınav puanlamalarını ve başarılarını görmeye çalışıyor.
 
Özellikle öğrenciler TEOG’da çıkan sorulara verdikleri yanıtlardan hatırladıklarını kullanarak TEOG sınav soruları ile son derece kolay ve hızlı bir şekilde TEOG başarısını hesaplayabilme imkanına sahip olunabiliyor. İnternet üzerinden son derece pratik bir şekilde erişim sağlanabilmekte olan TEOG sınav soruları içerisinde iptal edilen bir de fen bilgisi sorusu bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sorunun iptaline ilişkin olarak resmi açıklama yapılırken bu soru TEOG-1 Fen ve teknoloji sınavının kaldırma kuvvetine yönelik bir olurken, öğrenciler internet üzerinden TEOG sınav soruları sayfasına ulaşarak, sınavda yanıtladıkları soruları verdikleri cevaplar üzerinde puanlama hesaplaması gerçekleştiriyor. Dijital platform üzerinde yer alan ve açıklanan sorular içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edilen bu soruyu ve neden hatalı olduğunu bilgisini de son derece pratik ve kolay bir şekilde görüntüleyebilme imkanı bulunuyor.
 
Herhangi bir mazeret dolayısı ile 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan 2 oturumlu TEOG sınavına katılamayan öğrencilerin en geç 5 iş günü içerisinde okul müdürlüklerine mazeretlerini bildirerek, 12 ila 13 Aralık tarihleri arasında yapılacak TEOG mazeret sınavına katılabilme şansını yakalayacak. TEOG sınav soruları matematik 20 soru, fen ve teknoloji 20 soru, T.C. inkilap tarihi ve Atatürkçülük 20 soru, yabancı dil 20 soru, Türkçe 20 soru ve din ve ahlak bilgisi 20 soru şeklinde toplam 120 soru yer alıyor. İnternet üzerinde son derece kolay bir şekilde TEOG sınav soruları alınarak veliler ve öğretmenler eşliğinde soruların incelemeleri gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle internet kolaylığında öğrenilebilen TEOG sınav soruları ile alınacak TEOG ilk dönem puanını hesaplayabilmek mümkün oluyor.

İl Tüm Liselerin Taban Puanları

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler