YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 25-26 Kasım TEOG
TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 25-26 Kasım TEOG
14 Ocak 2016 17:38
TEOG 1. dönem sınav sonuçları heyecanla bekleniyor. Sınav sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Peki TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınav sonuçları açıklandı mı?

TEOG sınavına giren 8. sınıf öğrencileri sonuca odaklandı. 25-26 Kasım'da yapılan TEOG sınavının sonucunu merak eden öğrencilerin gözü kulağı MEB'den gelecek haberde.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen TEOG 1. dönem sınavı sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Peki TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? TEOG sonuçları ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Sonuçlar, e-okul, MEB.gov.tr EBA üzerinde yayınlanıyor. Öğrenciler, bilgilerini sisteme girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecekler..

TEOG SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Ortak Sınavlar Uygulama Takvimine göre 25-26 Kasım 2015 tarihinde yapılan TEOG 1. dönem sınavları Ocak ayı içerisinde açıklanacak. Sonuçlar e-okul sistemi üzerinden yayınlanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecektir.

TEOG PUAN HESAPLAMASI NEASIL YAPILIR?

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı: Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır.

MEB'den alınan bilgilere göre, TEOG sınavının tamamlanmasından sonra 12-13 Aralık tarihinde mazeret sınavı gerçekleşecek bu sınavınm gerçekleşmesi sonrasında TEOG 1. Dönem Sınav sonuçları Ocak ayı içerisinde açıklanacak. Sonuçların açıklanması öğrenciler, sınav sonuçlarını E okul üzerinden öğrenebilecekler.

TEOG MAZERET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Kasım ayı içerisinde yapılan TEOG sınavına giremeyen öğrenciler daha Aralık ayı içerisinde mazeret sınavına giridiler. Sınav sonrasında sonuçların açıklanacağı tarihi merak eden öğrenciler TEOG mazeret sınav sonuçları ne zaman açıklacak sorusunu sordular.  Milli Eğitim Bakanlığı'dan edininlen bilgiye göre TEOG mazaret sınav sonuçları da TEOG sonuçları ile bilirkte aynı tarihte açıklanacak.

E OKUL İLE TEOG SONUÇLARI ÖĞRENME!

TEOG sınavının bitiminden sonra sınav telaşını üzerlerinden atan öğrencileri şimdi de sonuçların ne zaman açıklancağı telaşı sardı. 2016 yılında yapacakları lise tercihlerinde etkili olacak olan TEOG sonuçları , öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul ile ilgili her türlü bilgileri barındıran sistemi olan E okul uygulaması üzerinden öğrenebilecekler. Öğrenciler MEB E okul (https://e-okul.meb.gov.tr/) adresine giriş yaparak ya da haberimizde yer alan linki tıklayarak karşılarına gelen ekran üzerinden ilgili alanlara; T.C.Kimlik numaraları, okul numaraları ve resimdeki rakamları yazıp giriş yaparak öğrenebilecekler.

TEOG'DA FEN SORUSU İPTAL EDİLDİ

TEOG sınavının gerçekleşmesinden hemen sonra İlk soru iptali gerçekleşti.  TEOG-1 Fen ve teknoloji sınavının kaldırma kuvvetine yönelik bir sorusunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirten eğitin uzmanlarının düşüncelerini değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) sözü geöen sorunun iptal edildiğini açıkladı.

İŞTE İPTAL EDİLEN FEN SORUSU!

 “K,L ve M düzeneklerinden oluşan soruda L düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise M düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz, M düzeneğinde yapılan ölçüm doğru ise L düzeneğindeki ölçüm doğru olamaz. Bu durumda L ve M aynı anda doğru olamayacağı için aynı seçenek içinde kullanılması öğrencilerde çelişkiye neden olmuştur”

“Soruda cismin yoğunluğunun suyun yoğunluğundan büyük ya da eşit olduğu belirtilmeliydi. Bu haliyle soru çift cevaplıdır. Hem B olabilir, bakış açısına göre C’ de olabilir.” 

TEOG TERCİH SAYILARI ARTTIRILDI!

TEOG Sınav sonuçlarına göre, lise tercihleri yapacak olan öğrenciler için bu yıl tercih yapma sayısı artırıldı. Geçtiğimiz yıl 15 olan tercih sayısının bu yıl 25’e çıkartıldığı öğrenildi. Ortaöğretim son sınıfta öğrencisi olan veliler, okulların genel ve özel şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerde bulunan okullar da dahil olmak üzere okul türlerine göre tercihte bulunabilecekler. Farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı ya da karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek olan öğrenciler, aynı zamanda tercihler sırasında A ve B grubu olan listeler artık kalktı ve öğrenciler artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaksızın, 25 tercihi de tek listeden yapabilecekler. 

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Öğrencinin Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil dersleri için girdiği sınavlardan yapmış olduğu doğru sayıları toplam geçerli soru sayısına bölünerek 100 ile çarpılırak her sınavın puanı ayrı ayrı hesaplanır. Daha sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve AOSP puanı hesaplanır.

AĞILIRLIKLANDIRIMIŞ ORTAK SINAV PUANI (AOSP) NEDİR?

TEog sınavı sonrasında ve her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlâk bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Bu puanlar toplanarak her öğrenci için 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanacaktır. 

ORTAK SINAV PUANININ KULLANILDIĞI YERLER

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında; öğrencilerin; 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezî sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacaktır. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

ORTAÖĞRETİM YERLEŞTİRME PUANINI HESAPLAMA 

TEOG sınavlarının değerlendirilmesiden kullanılan Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) çeşitli sitelerin yapmış oldukları Hesaplama aracı yardımı ile kolayca öğrenilebilmektedir.

 // İlay selen
Benim teogda 2 yanlisim var bu ikiside ingilizce:O:-(:-*:-!...
14 Ocak 2016 21:17
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler