YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG sınav sonuçları açıklandı mı? 24/25 Kasım TEOG sonuç durumu
TEOG sınav sonuçları açıklandı mı? 24/25 Kasım TEOG sonuç durumu
05 Aralık 2015 16:42
TEOG'a girerek eğitim hayatında başarılı adım atmak isteyen öğreciler TEOG sınav sonucunu merak ediyor: 24/25 Kasım'da öğrenciler TEOG sınavına girdi., TEOG sınavının sonucu açıklandı mı? İşte TEOG'a dair bilgiler...

TEOG sınav sonuçalrının açıklanıp açıklanamdığını emrak eden öğrenciler klavye başında '24/25 Kasım TEOG sınav sonuçları açıklandı mı? sorusuna cevap arıyor. TEOG sınav sonuçları açıklandı mı? Açıklanmadıysa ne zaman açıklanır?  25-26 Kasım’da yapılan TEOG sınavının sonuçları henüz açıklanmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen ve kısa adı ile TEOG olarak bilinen sınav, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. 2015-2016 eğitim yılının ilk dönem TEOG'u 25-26 kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. 1 dönem ortak sınavları 2 oturum şeklinde ülke genelinde 970 merkezde ve 16 bin 259 okulda ve 91 bin 425 salonda gerçekleştirildi. Yurtdışında da 7 ülkede 14 merkezde ve 22 okulda gerçekleştirilen TEOG ilk dönem sınavları ile ilk dönem sınav bülteni sona erdi.

TEOG'a giren milyonlarca öğrenci için şimdilerde TEOG sınav soruları incelemeleri ve sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusu özellikle başta dijital platform olmak üzere her alanda gündemde yer alıyor. Sınava katılan 1 milyon 174 bin 427 öğrenci sınava girmesi düşünülürken Mardin Nusaybin'de 2 bin 554 her iki oturuma ve Derik ilçesinde 1296 öğrenci ikinci oturumlarına katılamadı. Bu öğrenciler için 12 ila 13 Aralık tarihleri arasında mazeret sınavı gerçekleştirilecek. 25-26 Kasım tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleştirilen TEOG'un ardından milyonlarca öğrenci internet üzerinden açıklanan TEOG sınav soruları ile sınav puanlamalarını ve başarılarını görmeye çalışıyor.

Özellikle öğrenciler TEOG'da çıkan sorulara verdikleri yanıtlardan hatırladıklarını kullanarak TEOG sınav soruları ile son derece kolay ve hızlı bir şekilde TEOG başarısını hesaplayabilme imkanına sahip olunabiliyor.

İnternet üzerinden son derece pratik bir şekilde erişim sağlanabilmekte olan TEOG sınav soruları içerisinde iptal edilen bir de fen bilgisi sorusu bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sorunun iptaline ilişkin olarak resmi açıklama yapılırken bu soru TEOG-1 Fen ve teknoloji sınavının kaldırma kuvvetine yönelik bir olurken, öğrenciler internet üzerinden TEOG sınav soruları sayfasına ulaşarak, sınavda yanıtladıkları soruları verdikleri cevaplar üzerinde puanlama hesaplaması gerçekleştiriyor.

Dijital platform üzerinde yer alan ve açıklanan sorular içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edilen bu soruyu ve neden hatalı olduğunu bilgisini de son derece pratik ve kolay bir şekilde görüntüleyebilme imkanı bulunuyor.

Herhangi bir mazeret dolayısı ile 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan 2 oturumlu TEOG sınavına katılamayan öğrencilerin en geç 5 iş günü içerisinde okul müdürlüklerine mazeretlerini bildirerek, 12 ila 13 Aralık tarihleri arasında yapılacak TEOG mazeret sınavına katılabilme şansını yakalayacak. TEOG sınav soruları matematik 20 soru, fen ve teknoloji 20 soru, T.C. inkilap tarihi ve Atatürkçülük 20 soru, yabancı dil 20 soru, Türkçe 20 soru ve din ve ahlak bilgisi 20 soru şeklinde toplam 120 soru yer alıyor. İnternet üzerinde son derece kolay bir şekilde TEOG sınav soruları alınarak veliler ve öğretmenler eşliğinde soruların incelemeleri gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle internet kolaylığında öğrenilebilen TEOG sınav soruları ile alınacak TEOG ilk dönem puanını hesaplayabilmek mümkün oluyor.

TEOG'DA BİR SORU İPTALİ DAHA

Bilimsel hata bulunduğu gerekçesiyle yapılan itirazlar sonucunda, yazarları ve akademisyenlerce görme engelliler kitapçığındaki 17'nci soru yeniden incelendi.

Soruda öğrenciden, "cismin sıvıda yüzmesi için sıvı yoğunluğunun, cismin yoğunluğundan daha fazla olması gerektiği sonucunu bulması" istendi. Seçeneklerde sıvı yoğunluğu, A seçeneğindeki "4" değeri kabul edilmişti.  Ancak öğrencinin daha üst düzey bir bilgi ile 6 değerine de ulaşabileceği düşünüldü. Adayların ulaşabileceği 6 değeri seçeneklerde bulunmadığı için öğrencilerin mağdur olmaması amacıyla komisyon üyelerince sorunun iptaline karar verildi.  

İlgili soru sadece görme engelli adaylar için hazırlandığından, yalnızca bu adaylar için iptal edildi ve sorunun tüm cevaplarının doğru kabul edilmesi kararlaştırıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim sisteminde yapılan çalışmalar ve değişiklikler kapsamında öğrencilerin liseye giriş sınavlarında son birkaç yıldır TEOG sınavı uygulanıyor. Temel Eğitimden Orta Geçiş Sınavı olan TEOG Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. 2015-2016 yılı ilk dönem TEOG sınavı ise 25-26 kasım tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelindeki ve yurtdışındaki sınav merkezlerinde gerçekleştirilen 205 TEOG sınav soruları açıklaması bakanlık tarafından gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılması beklenirken Mardin ili Nusaybin ilçesinde Valiliğin güvenlik nedeniyle almış olduğu resmî karara göre 2 bin 554 öğrenci 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan her iki gün oturumlarına ve Derik ilçesinde ise aynı sebeple 26 Kasım tarihinde bin 291 öğrenci ikinci gün oturumuna sınava giremedi. Bu durumla ilgili olarak ihtiyaç duyulan önlemler alındığından bu öğrenciler 12-13 aralık tarihinde yapılacak olan mazeret sınavına katılabilme hakkına sahip olabilecek.

 

 // Yakup
Ne zaman açiklayacaniz...
02 Ocak 2016 17:28
 // Taha
Ne. Zaman. Aciklanacak ama ya...
07 Aralık 2015 16:48
 // Afsgbcjn
Ulen pislikler isteseniz bir haftada açıklarsınız....
06 Aralık 2015 19:03
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler