YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG Sınav Duası (2016) Sınav başarı duaları, sınavdan önce hangi dualar okunur?
TEOG Sınav Duası (2016) Sınav başarı duaları, sınavdan önce hangi dualar okunur?
27 Nisan 2016 10:02
TEOG 2. dönem sınav yaklaşırken sınava girecek öğrenciler için sınav başarı duası ve uzmanlardan sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler ile ilgili tavsiyeleri araştırdık. TEOG Sınav duası ile sınav öncesi hangi dualar okunmalı?

TEOG sınavına girmeden önce okunacak dualar ve sınava girerken okunacak dualar anlamları ve faziletleri ile başarı ve imtihan duası, Sınav Duası okunuşu ve Türkçe anlamları ile Nihat Hatipoğlu sınav duaları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. TEOG sınavına az bir süre kala öğrenciler yoğun tempoda çalışmanın yanı sıra manevi duygularını yükseltmek için sınava giremeden önce okunacak dualar neler soruyorlar. Sınavda okunacak dualar sınava giren adayların manevi duygularını yükseltmeklerine yardımcı olan araçların en başında gelmektedir. 

 Her insan dönem dönem hayatında sınava girmiş, sınav için çok çalışmıştır. Bu çalışmanın yanında da sınavda başarılı olmak için kendisine manevi destek olacak olan sınav dualarına ihtiyaç duyarlar. Bu dualar bazen bir görevin başarıya ulaşması içinde olabilmektedir. Allah’u Teâlâ’dan samimiyetle istenen yardımın geri dönmeyeceğine inanlar, sınavda okunacak dualar bu anlamda önem taşır. Başarı için tevekkül etmek gerektiğinin altında çizen dualar hayatımızın her evresinde bizlerin en fazla başvurduğu manevi huzur kaynağı olarak yer alır.

TEOG 2. dönem sınav yaklaşırken sınava girecek öğrenciler için sınav başarı duası ve uzmanlardan sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler ile ilgili tavsiyeleri araştırdık. 27 ve 28 Nisan tarihleri arasında iki günboyunca yapılacak olan sınav için öğrenciler günler öncesinden hazırlandılar. Öğrenciler yapmış oldukları yoğun çalışma yanında manevi olarak da kendilerini sınava hazır hissetmek için Sınav öncesi okunacak dualar hangileri merak ediyorlar.

 Eğitimciler; sınavda manevi huzuru artırmak yanında, başarıya giden yolda bilinmesi gerekenlerden biri de test çözme teknikleri olduğunun altını çiziyorlar.  Bu teknikleri bilen adayların sınavda başarılı olma şansının daha yüksek olduğunu dile getiriyorlar. teog sınavına girmeden önce okunacak dualar ve sınava girerken okunacak dualar anlamları ve faziletleri ile başarı ve imtihan duası, Sınav Duası okunuşu ve Türkçe anlamları ile Nihat Hatipoğlu sınav duaları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

TEOG SINAVINA GİREMEDEN ÖNCE ŞU DUALAR OKUNMALI

TEOG sınavına az bir süre kala öğrenciler yoğun tempoda çalışmanın yanı sıra manevi duygularını yükseltmek için sınava giremeden önce okunacak dualar neler soruyorlar. Sınavda okunacak dualar sınava giren adayların manevi duygularını yükseltmeklerine yardımcı olan araçların en başında gelmektedir. Öğrenciler başta olmak üzere her alandan kişi çeşitli sınavlara giren ve duaya Allah tevekküle ihtiyaç duyarlar. Yoğun bir tempo ile sınava hazırlananlar, imtihan ve sınava girmeden önce dua ederek sınavda başarılı olmalarını dilerler. İmtihan sınavda başarı duaları manevi açıdan büyük etkisi vardır. Ajans Haber olarak Nihat Hatipoğlu’nun tavsiye ettiği sınav duaları, anlamları ve faziletlerini şöyle; 

İşte TEOG sınavına girmeden önce okunmasında fayda olan dualar ve salavatlar ve tesbihler;

TEOG Sınav sabahı 70 defa Salat-ı Nariye duası okuyun: Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi selliim Sellim ya Hafız.

“Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî.” Ayetini 11 kere okursanız sınav anında sorulara daha rahat cevap verebilirsiniz.

SINAV DUASI HASBİYALLAHÜ

Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğinin olacağı rivayet edilmektedir. Bunun yanında okunacak bir diğer dua ise şöyle: 

Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde "ehvâl" kelimesi, "ahvâl" olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi "ehvâl"dir. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.

SINAV DUASI: SELAVAT-İ NARİYE DUASI!

“Allahümme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedi'nillezi tenhallü bihi'l ukadü ve tenfericü bihi'l kürabü ve tükda bihi'l havaicü ve tünalü bihi'r regaibü ve hüsnü'l havatimi ve yüsteska'l ğamamü bi-vechihi'l kerimi ve ala alihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma'lumin lek”

Anlamı ; “Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e [s.a.v] kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda [her an, saniye] her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

“Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî.” Ayetini 11 kere okursanız sınav anında sorulara daha rahat cevap verebilirsiniz.

Bunun yanında okunacak bir diğer dua ise şöyle: 

Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde "ehvâl" kelimesi, "ahvâl" olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi "ehvâl"dir. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.

TEOG SINAVI DUASI:

1. Elem neşrah leke sadrek
2. Ve vada’na ‘anke vizreke
3. Elleziy enkada zahreke
4. Ve refa’na leke zikreke
5. Feinne me’al’usri yüsren
6. İnne me’al’usri yüsren
7. Feiza ferağte fensab
8. Ve ila rabbike ferğab

Anlamı:
Biz senin için (mutlulugun) gögsünü açmadik mi? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sirtini ezen yükü.
Senin sanini yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. Evet, zorlukla beraber bir kolaylik vardir.
O halde bos kaldin mi, yine kalk (baska bir is ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel.

NİHAT HATİPOĞLU’NDAN SINAV DUASI

Nihat Hatipoğlu ATV’de yapmış olduğu programında öğrencilere tavsiye etmiş olduğu Sınava İçin Okunacak dua şöyle;

Ya rabbi, göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin ve bağını çöz sözümü anlaşılır eyle.  Ey Hayy ve Kayyum olan Allahım, senin rahmetine sığınıyorum. 

İsra suresi 80. Ayet 17/İSRÂ-80: Rabbim, girdiğim yere sıdk hâlinde girdir ve çıktığım yerden sıdk ile çıkart; ledünnünden zafere erdirici bir kudret oluştur bende! 

'Rabbim, dürüst olarak yiğitçe girilmesi gereken yere, emniyetle girmemi sağla.

Dürüst olarak yiğitçe çıkılması gereken yerden emniyetle çıkmamı sağla. Bana kendi katından yardımcı bir güç,  beni destekleyen bir devlet, bir iktidar ver.' diye niyaz et.

TEOG SINAVDA OKUNACAK DUANIN ANLAMI

Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kadirsin.

Bu duayı yedi kere okursanız meleklerin ve iyi ruhların desteğini alarak daha huzurlu bir şekilde sınava girebilirsiniz.

TEOG SINAVINA GİRECEK OLAN ÖĞRECİLERE BİR TAVSİYEDE UZMANLARDAN GELDİ!

TEOG sınavına girecek olan öğrencilere bir tavsiye de uzmanlar tarafından geldi. Sınavda manevi huzuru artırmak yanında, başarıya giden yolda bilinmesi gerekenlerden biri de test çözme teknikleri olduğunun altını çizen eğitmenler, bu teknikleri bilen adayların sınavda başarılı olma şansının daha da yüksek olduğunu dile getirdiler. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlarda başarıyı elde etme yollarından biri de test çözme tekniğini bilmek. Her test için farklı taktikler uygulamak gerektiğini belirten uzmanlara göre, Türkçe ‘de önce soruyu sonra metni okumak gerekiyor. Matematik ile fen gibi sayısal derslerde işlemleri akıldan yapmaya çalışmak en büyük hata. Uzun ve bol işlemli görünen sorulardan korkmamak da önemli olduğunun altı çizildi. Eğitim uzmanlarının başarıyı yakalamak için önerdiği taktikler şöyle:

TÜRKÇE:

Paragraf ya da şiir sorularında, önce soruyu sonra metni veya şiiri okuyun. Anlam bilgisi ile ilgili soruları kendi düşüncenize göre değil yazarın görüşüne göre cevaplandırın. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri cümlenin gelişine dikkat ederek bulmaya çalışın.

MATEMATİK:

Soruyu, verilenle isteneni ayırt ederek okuyun. İşlem basamaklarını akıldan değil yazarak çözün, ayrıca işlem bittiğinde sağlamasını yapın. Sınavdaki üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmeninizin konuyu nasıl anlattığını düşünün.

FEN BİLİMLERİ:

Sadece biyoloji konularından (canlılar ve hayat) sorumlusunuz. Dolayısıyla soruları doğru çözmek için, doğru okuyup doğru anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Türkçe sınavında olduğu gibi paragraf sorularında önce soruyu, sonra paragrafı okumanız gerekiyor. 

İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK - DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ:

Bu testlerde bilgi kadar yorum gerektiren sorular bulunuyor. Dolayısıyla soru ile ilgili bilgilerinizi tam hatırlamanız önemli. Çözerken takıldığınızda ise mantığınızı kullanmaya dikkat edin.

YABANCI DİL:

Bu alandaki soruların çözümü öncelikle sözcüklerin anlamını bildiğiniz ölçüde kolay olur. Soruların çoğunu Türkçe ‘de olduğu gibi doğru anlayarak çözebilirsiniz.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler