21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,865
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2662
 • İstanbul25 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG öğrencilerine kan tahlili
TEOG öğrencilerine kan tahlili
22 Kasım 2015 13:34
Kan bileşenleri, insan beyninin verimli çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu bileşenlerin yokluğu insan beyninde birçok olumsuz duruma yol açar. Özel Beştepe okulları öğrencilerine kritik sınavlar öncesi özel tahliller uygulayarak gerekli tedavilere başlıyor

Alışılagelmiş sistemin dışına çıkarak sınav öncesi öğrencilere farklı bir hizmet sunan Özel Beştepe okulları sistemini böyle anlattı,

Neden yapıyoruz? Bazı kan bileşenleri, insan beyninin verimli çalışabilmesini sağlamaktadır. Bu bileşenlerin yokluğu ise insan beyninde birçok olumsuz durumun gelişmesine neden olmaktadır. Bu olumsuzluklar -dikkat dağınıklığı, yorgunluk, bitkinlik, konsantrasyon eksikliği ve öğrenme güçlüğü- YGS, LYS ve TEOG sınavlarına girecek öğrencilerimiz için adeta kabus haline gelmektedir.

Hayatlarının en kritik süreçlerinde olan öğrenciler bol bol ders çalışmalarına rağmen sınavlarda emeklerinin karşılığını alamamaktadırlar. Bu yıl YGS-LYS sınavlarına 2 milyon, TEOG sınavına ise yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin gireceği düşünüldüğünde bu durum toplamda 3 milyon 300 bin öğrencinin ve onların velilerinin hayatını doğrudan etkilemektedir.

Nasıl yapıyoruz? Öncelikle okulumuz danışma kurulu üyesi ve kendisi de üniversite sınavı Türkiye 6.'sı olan Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Semih Keskil, öğrencilerimizle bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı yapıyor. Ardından öğrencilerimizle beraber evlere bilgilendirme mektubu gönderiyor ve velilerden bu süreç için onay istiyoruz.

Velisinin onay verdiği öğrencilerin kanları  anlaşmalı bir laboratuvar aracılığı ile alınıyor ve sonuçlar Prof. Dr. Semih Keskil hoca tarafından inceleniyor. Bu tahlillerde özellikle Vitamin B12, folik asit, serum demir, ferritin ve Vit D3 bileşenlerinin seviyeleri inceleniyor. Kan bileşenlerinde eksiklik görülen öğrencilerin velileri ve kendileri bilgilendiriliyor. Ardından Semih hocanın yazdığı reçete doğrultusunda okulumuz sağlık personelinin takibiyle gerekli tedavi ve tamamlama süreçleri hızla hayata geçiriliyor.

Danışma kurulu üyemiz Beyin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Semih Keskil kimdir? 1960 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Ankara Fen Lisesi’nden sonra ÖSYM sınavı Türkiye 6.'sı olarak girdiği Hacettepe Tıp Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu. Tunceli’de iki yıllık mecburi hizmet ardından 1991 yılında Gazi Üniversitesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlığını aldı.  Son yıllarda Türkiye’de en genç yaşta doçent olan beyin cerrahıdır. Çeşitli fakültelerin Nöroşirürji departmanlarını kurdu, 13 asistan yetiştirdi. On dört yıl önce profesör kadrosuna atandı. 5 yıl boyunca Ankara Bayındır Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümü direktörlüğünü yaptı.

Konuyla ilgili olarak ;

Özel Beştepe Okulları Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Semih Keskil: "İnsan beyni hala birçok gizemi ve karmaşık yapısıyla biz bilim adamlarının ilgi odağı durumundadır. İnsan beyni ile ilgili hala birçok bilinmezlik olduğu gibi, çok kesin elde ettiğimiz bilgiler de mevcuttur. Kanımızda yer alan bazı bileşenlerin beynimizin çalışması için hayati önem taşıdığı ise kesin bilgilerimiz arasındadır. Vitamin B12, folik asit, serum demir, ferritin ve Vit D3 gibi kan bileşenleri adeta bir arabanın benzin ve katkı ihtiyacı gibi, beynin fonksiyonlarını yerine getirmesi için temel bileşenlerdir. Günümüz gençlerinin hızlı beslenme alışkanlıkları ve özellikle de vejetaryen beslenme, bu bileşenlerden bazılarının eksikliğinin görülmesine bağlı sorunları oldukça yukarı çekmektedir. Bunlardan bir ya da birkaçının eksikliği ise beyin fonksiyonlarının yerine tam olarak getirilememesiyle sonuçlanmaktadır. Gündelik yaşamımızda ise bu durum sinirlilik, uykusuzluk, bitkinlik, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon eksikliği, öğrenme güçlüğü olarak kendisini hissettirmektedir. Öğrencilerin özellikle sınav yıllarında bu sorunlarla karşılaşması ise öğrenciler ve aileleri için büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Danışmanlığını yürüttüğüm Beştepe Koleji’nde görev yapan deneyimli eğitimci arkadaşların fark ettiği bu soruna çözüm olarak, okulun akademik takvimine yerleştirdiğimiz teşhis ve tedavi sürecinin ise diğer okullarda sınavlara hazırlanan öğrencilere de beyin fonksiyonlarından tam olarak fayda elde edebilmek adına örnek teşkil edeceğini düşünüyorum." dedi.

Özel Beştepe Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Altunbıçak: "Hepimizin malumu olduğu üzere, 2 milyonu aşkın öğrencimiz her yıl üniversitelerin çeşitli bölümlerine girebilmek için yoğun bir gayret göstermektedir. Okulumuz öğrencileri de bu süreçte disiplinli bir çalışma ortamında üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. Yaşanan yoğun rekabet sürecinde yıllara dayanan tecrübemiz göstermiştir ki bazı öğrencilerimiz çok fazla gayret göstermelerine rağmen istenilen sonucu alamamaktadır. Böyle bir sonuçta ise hem aileler hem de öğrenciler hedeflerine ulaşamamanın üzüntüsünü yaşamaktadırlar. Biz eğitimcilerin, Semih hocamız gibi bir bilim adamıyla birlikteliğinden ise böylesine önemli bir çözüm çıktı. Öğrencilerimizin bu kritik dönemlerinde karşılaştıkları bu ciddi verim kaybına karşı çözüm üretmenin sorumluluğunu ve gururunu yaşıyoruz." dedi.

Özel Beştepe Ortaokulu Müdürü Yeliz Erdem Aluç: "6 ayrı branşta ve her dönem bir kere olmak üzere toplamda 12 ayrı sınava (TEOG) girmek durumunda olan öğrencilerimiz gerçekten de yoğun bir gayret sarf etmektedirler. Okulumuzda Semih hoca ile birlikte yürüttüğümüz bu çözüm süreci öğrencilerimizin ve  öğretmenlerimizin sistemli ve disiplinli çalışmalarının karşılığını almalarını sağlamaktadır." dedi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler