YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG ne zaman açıklanacak?
TEOG ne zaman açıklanacak?
25 Haziran 2015 06:51
TEOG yerleştirme puanlarının açıklanmasında gecikmeye ‘Mary’ sorusunun değil, öğrencilerin değerlendirilmesini anlatan A kitapçığındaki 20. sorunun neden olduğu ortaya çıktı.

1.3 milyon öğrencinin ve ailesinin beklediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirme puanlarının açıklanmasının ertelenmesine neden olan İngilizce sorusunun “Mary” değil, öğrencilerin güçlü ve zayıf yanlarının puanla değerlendirilmesini anlatan A kitapçığındaki 20. soru olduğu ortaya çıktı. MEB yetkilileri “Mary” ve bir Türkçe sorusuna açılan davanın bakanlık lehine sonuçlandığını belirtti.

Yetkililer İngilizce sınavında yargıya taşınan ikinci soru olduğunu ve bu soruyla ilgili yargının yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anlattı. Ancak 3 kişilik bilirkişi heyetinden birinin çocuğunun TEOG’a girdiği ortaya çıkınca bakanlık bilirkişiye itiraz etti ve yeni bilirkişi oluşturuldu. Şu anda yargının yeni oluşan bilirkişiye göre karar vermesi bekleniyor.

Hatalı demişlerdi

Sınavdan sonra öğretmenler, Mary sorusunun yanı sıra 20. soruda da “considerate” kelimesinin karşılığı olarak verilen “thoughtful- düşünceli” kelimesinin “Soruları verilen metne göre cevaplayınız” soru kökünden yola çıkıldığında tek cevap olmadığını söylemişti.

rs1-332.jpg

TEOG ne zaman açıklanacak?

MEB yetkilileri TEOG yerleştirme puanlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Yargının kararını bekliyoruz. Bugün (dün) gelir diye bekledik gelmedi, cuma günü karar elimize gelirse akşamına açıklarız. En kötü olasılık pazartesi açıklanır. Zaten biz iptal olma ya da olmama durumuna göre puanları hesapladık. Karar hangi yönde çıkarsı o puanı açıklayacağız. Basının bu durumu ‘şok’ diye neden verdiğini anlamamız mümkün değil.”

 

HABERTÜRK

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler