18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG 2016 lise tercihleri başladı mı? Ne zaman başlayacak?
TEOG 2016 lise tercihleri başladı mı? Ne zaman başlayacak?
13 Temmuz 2016 16:02
TEOG tercih işlemleri sınav sonuçlarının açıklanmasında sonra sıra şimdi de okul tercihi yapmaya geldi. Kısa bir süre önce MEB tarafından 2016 TEOG Tercih Kılavuzu yayımlandı. TEOG 2016 lise tercihleri başladı mı? Ne zaman başlayacak?Yerleştirme işlemler

Ortaokuldan liseye geçiş sınavı TEOG sonuçları geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Sınav sonucunun ardından TEOG lise tercihleri yapılacak. Öğrencilerin gözü MEB'den gelecek haberde. MEB TEOG 2016'nın tercihlerinin ne zaman yapılacağını açıkladı.  TEOG Lise tercihleri başladı mı? Ne zaman başlayacak sorusu, TEOG tercihlerinin başlamasına az bir süre kala en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

 TEOG sınav sonuçları açıklanırken, okulların yüzdelik dilimleri düştü. İşte TEOG'da tercih yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar... Haberimizde detaylı olarak verdik.  Ortaöğretim öğrencilerinin Lise Eğitimleri için yapacakları okul tercihleri 15 Temmuz Cuma günü başlayacak. On gün sürecek olan tercih süresi 25 Temmuz 2016 pazartesi günü sona eriyor. Öğrenciler bu süre zarfında TEOG Sınavından almış oldukları puanlar ve YEP Yüzdelik dilimlerinde göre gitmek istedikleri okulları tercih edecekler. 

TEOG TERCiHLERİ 2016 15 TEMMUZ CUMA GÜNÜ 

Teog tercih işlemleri sınav sonuçlarının açıklanmasında sonra sıra şimdi de okul tercihi yapmaya geldi. TEOG Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra lise tercihi yapacak olan öğrenciler lise tercihlerinin başlayacağı tarihi iple çekiyorlar. Yaşamlarında hedefledikleri eğitimde büyük bir rol oynayacak olan TEOG Lise tercihleri önümüzdeki ay başlıyor. Kısa bir süre önce MEB tarafından 2016 TEOG Tercih Kılavuzu yayımlandı. Tercih Kılavuzu nereden nasıl alınacak? Geçtiğimiz gün yayımlanan 2016 TEOG Lise Tercih kılavuzunu e okul, ve meb.gov.tr internet adresleri üzerinden ya da haberin ayrıntılarında  yer alan linkleri tıklayarak edinebilecekler.

TEOG KONTENJANLARI VE YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANI (YEP) AÇIKLANDI

TEOG 2016 tercih takvimine göre, TEOG kontenjan listeleri 29 Haziran 2016 tarihinde yayımlanacak. 8.Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları yine 29 Haziran 2016 açıklanacak. Yani öğrenciler 2016 tercih puanlarını 29 Haziran 2016 tarihinde e okul uygulaması üzerinden öğrenecekler.

TEOG YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK

Yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00’ye kadar http://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapılabilecektir. Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler http://eokul.meb.gov.tr adresinden bireysel olarak yapılabilecektir. Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecektir. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacaktır. Onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecektir.

TEOG YERLEŞTİRMEDE EN FAZLA KAÇ OKUL TERCİH EDİLEBİLİR 

Yanıtı: Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecek 

Soru: Tercih başvurularının başladığı 15 Temmuz 2016 tarihinden önce özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercih yapabilir mi? 

Yanıt: 30 Haziran - 14 Temmuz 2016 tarihleri arasında özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecektir. 

TEOG 2016 PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR? 

TEOG sınavları neticesinde 1. dönem 700 üzerinden bir puan sağlanacaktır. Buna AOSP (Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı) denir. Aynı şekilde 2. dönem TEOG sınavlarından da AOSP hesaplanacaktır. Öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıflardaki ağırlıklı not ortalamalarının (yıl sonu başarı puanl) toplamı, 1. ve 2. dönem AOSP puanlarının ortalamasıyla toplanacak ve 2’ye bölünerek YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) hesaplanacaktır.

TEOG 2016 BOŞ KONTENJANLAR NE ZAMAN İLAN EDİLECEK?

TEOG boş kontenjan sayıları 8 Ağustos 2016 tarihinde açıklanacak. 2016 TEOG nakil tercihleri ne zaman yapılacak?

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 09-15 Ağustos 2016

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 19 Ağustos 2016

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 19-23 Ağustos 2016

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 26 Ağustos 2016

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-31 Ağustos 2016

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı: 05 Eylül 2016

TEOG nedir?

TEOG sınavı tam karşılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye genelinde yaptığı ortak sınavdır. Altı ayrı dersten 1. ve 2. dönem olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanır. Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İngilizce dersleri için ikinci sınavlar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi dersleri için birinci sınavlar ortak yapılır. İki gün gerçekleşen sınavlarda öğrencilere her ders için 40 dakika süre verilir ve 20 çoktan seçmeli soru sorulur.

Diğer sınav sistemlerinden farklı olarak 3 yanlış 1 doğruyu götürmez. Öğrenci yaptığı her doğru soru için 5 puan alır. Toplam puanı yazılı notu olarak e-okul sistemine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından girilir. Örneğin; öğrenci Türkçe dersinden 17 doğru 3 yanlış yapmışsa bunun karşılığı 85 puan olarak e-okul sayfasına işlenir. Yaptığı yanlışların puanına etkisi olmaz. 

Yerleştirme puanı da farklı hesaplanır. İlk önce öğrencinin girdiği TEOG sınavlarının ağırlıklı ortalaması alınır. Daha sonra da 5-6-7-8. sınıf yıl sonu not ortalamalarının ağırlıklı ortalaması alınır. 

1. TEOG ve 2. TEOG sınavlarından alınan notun ortalaması %70 ve okul başarı puanının ortalaması %30 etki eder. Bu ortalamalar alındıktan sonra öğrencinin yerleştirme puanı ortaya çıkar.

TEOG sisteminde ortak sınavlar sadece 8. sınıfta değil, 5-6 ve 7. sınıflarda da yapılır. Altı ders yerine de Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İngilizce derslerinden sınav yapılır.

Bu sistemin getirdiği en büyük değişiklik öğrencilerin istedikleri okula girmek için sadece sınavlardan değil eğitim hayatları boyunca gördükleri tüm derslerden sorumlu olurlar ve değerlendirilirler.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler