YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TEOG 2. Dönem Sınavı ne zaman yapılacak?  (2016)
TEOG 2. Dönem Sınavı ne zaman yapılacak? (2016)
18 Ocak 2016 08:06
TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler TEOG'un 2. dönem sınavına çevrildi. TEOG'a giren öğrenciler TEOG 2. dönem sınav tarihini merak ediyor. TEOG 2. dönem sınav tarihi, 2016 yılı MEB sınav takvimi ve TEOG sınav konuları haberimizde.

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sistemi sınavları yıl içerinde 2 dönen halinde yapılmaktadır. TEOG sınavının ilki 25-26 Kasım tarihinde yapıldı. 2. TEOG sınavı ne zaman yapıalcak? TEOG 2. Dönem sınavları oalrak bilinen sınavların tarihi açıklandı. MEB, TEOG 2. Dönem sınav tarihini açıkladı.

TEOG 1. dönem sınav sonuçlarının açıklanmasıyla, ortaöğretim son sınıf öğrencilerini tekrardan sınav telaşı sardı. Birinci sınavı atlayan öğrenciler şimdi de TEOG 2. dönem sınavı için ter dökecekler. Lise tercihlerinde etkili olacak TEOG sınavı için 2. aşaması için geri sayım başladı. Peki TEOG 2. Dönem sınavı ne zaman yapılacak?

Ortaöğretim 8. Sınıfların katılmak zorunda oldukları TEOG sınavının 2. Dönemi ise nisan ayı içerisinde yapılacak. Ortaöğretim son sınıf öğrencilerinin lise eğitimleri için okul tercihlerinde büyük etkisi olacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sistemi sınavları yıl içerinde 2 dönem halinde yapılmaktadır. TEOG 2. dönem sınav tarihi, MEB 2015-2016 sınav takvimine göre, TEOG 1.dönem sınavı 25-26 Kasım 2015 yapılırken, sınava belli bir mazeret dolayı sınava giren öğrenciler için düzenlenecek olan mazeret sınavı 12 ve 13 Aralık 2015 tarihinde yapılacak.

TEOG 1. Dönem sınav sonuçları Ocak ayı içerisinde erişime açılacak. 2016 yılında yapılacak olan TEOG İkinci dönem ortak sınavları ise 27 ve 28 Nisan'da yapılacak. Mazeret sınav tarihi 14 ve 15 Mayıs’ta uygulanacak. TEOG 2. Dönem sınav sonuçlar ise Haziran ayı içerisinde açıklanacak. TEOG 2. Dönem konuları ve soru dağılımı ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

TEOG 2. DÖNEM SINAVI NİSANDA YAPILACAK!

TEOG 1. Dönem sınavı bugün sona eriyor. 12 ve 13 Aralık tarihinde yapılacak olan mazeret sınavı sonrasında öğrenciler rahat bir nefes alacaklar.  Yarıyıl tatilinin ardından tekrar yoğun bir çalışma temposuna girecek olan ortaöğretim öğrencileri. 2016 Nisan ayı içerisinde yapılacak olan TEOG 2. Dönem sınavına girecekler. 1. Dönem sınavından henüz çıkmış olan öğrenciler TEOG 2. Dönem sınav tarihi ve sınav konularını merak ediyorlar. Ajans Haber olarak hazırladığımız haberimizde öğrencilerin merak ettikleri konuları ve detayları haberimizde bulabilirsiniz.

TEOG 2. DÖNEM SINAVI VE KONULARI AÇIKLANDI!

TEOG sınavlarına giren milyonlarca öğrenci 1. Dönem sınavının hemen sonrasında 2015-2016 TEOG sınav konuları nelerdir soru dağılımı nasıl olacak? Merak ediyorlar. MEB, 8. sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG 2. Dönem sınavı 27 ve 28 Nisan 2016 tarihinde yapılacak. 8.Sınıf öğretmenlerinin 2015 2016 yıllık planları hazırlarken bu çizelgeleri dikkate almaları gerekiyor. 1. Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından “Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav”ın yapılacağı tarihe kadar olan ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır. 2. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından “İkinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav”ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır. 3. ”Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav”ın ve “İkinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav"ların yapılış tarihi itibariyle, çalışma takviminde belirtildiği şekilde konu, kazanımların süresi içinde işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacaktır. 4. Çizelgelerde “birinci dönem merkezi sistem ortak sınav” ve “ikinci dönem merkezi sistem ortak sınav” dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar için belirtilmiş olan tarihler öneri niteliğinde olup öğretmenler bu sınavları belirleyecekleri bir tarihte de yapabileceklerdir.

TEOG SINAVINDA DERSLERİN AĞIRLIKLARI NE KADAR?

Türkçe 4,

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2.

Matematik 4,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2,

Yabancı Dil 2.

Fen ve Teknoloji 4,

TEOG 2. DÖNEM SINAVI KONULARI  SORU DAĞILIMI

TEOG  1. ve 2. dönem sınavları için konuları soru dağılımı MEB tarafından erişime açıldı. 8. Sınıflar için yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde (TEOG), dierğ bir değişle Merkezi Sistem Ortak Sınavda hangi derslerden hangi konuların çıkacağına dair derslerin çalışma takvimine göre dağılım çizelgesi TEOG birinci dönem sınavı öncesi yayınlandı.Buna göre;

Ortaokulların 8’inci sınıflarında 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ile Din kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde; Bir dönemde iki sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı merkezi sistem ortak sınav şeklinde uygulanacaktır.

Merkezi sistem ortak sınavların yapılacağın tarihe kadar öğretim programlarının işlenişinde Türkiye geneli birlik sağlamak amacıyla 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılına mahsus olmak üzere çalışma takvimine göre konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgeler hazırlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavlarda kapsam ve birlikteliğin sağlanması açısından öğretmenlerin yıllık ders planı uygulamalarında bu çizelgelerin dikkate alınması önem arz etmektedir.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında birinci dönem merkezi sistem ortak sınav 2015 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi sistem ortak sınavı ise 2016 yılı Nisan ayının son haftasında yapılacaktır. Sınavların kesin tarihleri daha sonra açıklanacak bir kılavuzla belirtilecektir.

8.Sınıf öğretmenlerinin 2015 2016 yıllık planları hazırlarken bu çizelgeleri dikkate almaları gerekiyor.

1. Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından “BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ın yapılacağı tarihe kadar olan ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

2. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından “İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm ünite/konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

3. ”BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ın ve “İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV”ların yapılış tarihi itibariyle, çalışma takviminde belirtildiği şekilde konu,kazanımların süresi içinde işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacaktır.

4. Çizelgelerde “birinci dönem merkezi sistem ortak sınav” ve “ikinci dönem merkezi sistem ortak sınav” dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar için belirtilmiş olan tarihler öneri niteliğinde olup öğretmenler bu sınavları belirleyecekleri bir tarihte de yapabileceklerdir.

TEOG ORTAK SINAVLARIN YAPILACAĞI DERSLER

Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin öğretim programlarında yer alan kazanımları öğrencilerin elde etme seviyesinin ölçülmesi amacıyla çoktan seçmeli soruların yer alacağı ortak sınavlar uygulanacaktır. 

TEOG MEB 2016 SINAV TAKVİMİ 

2015 2016 1. Dönem merkezi ortak sınavlar 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılacak. Bu yapılan 1. Dönem TEOG sonuçları e okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden ocak ayının ilk haftasında açıklanacak. Öğrenciler TEOG puanlarını bu sayfadan öğrenebilirler.Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG merkezi ortak sınavlarının yapılacağı tarihleri internet sitesinden duyurdu. TEOG sınavları geçen sene olduğu gibi perşembe cuma değil, çarşamba perşembe günleri yapılacak. Buna göre, birinci dönem TEOG ortak sınavları 25-26 Kasım 2015’te yapılacak. mazeret sınavları ise, 12-13 Aralık 2015’te olacak. İkinci dönem TEOG ortak sınavları için belirlenen tarih ise, 27-28 Nisan 2016. Bu sınavın mazereti de, 14-15 Mayıs 2016’da gerçekleştirilecek.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler