YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tartışmaya bile gerek yok"
Türkiye'nin gündemi yine türban... Bu konuda bir yorum da Uluslararası Üniversiteler Birliği Başkan Yardımcısından geldi. Pier Ugo Calzolari, ''Bu konu tartışmaya bile değmez, üniversiteye herkes nasıl istiyorsa öyle gelebilir'' dedi...
"Tartışmaya bile gerek yok"
22 Ekim 2010 / 12:54 Güncelleme: 22 Ekim 2010 / 12:56

Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU) Başkan Yardımcısı Pier Ugo Calzolari, Türkiye'nin gündeminde tartışılan konulardan biri olan başörtüsü sorununu ''Bu konu tartışmaya bile değmez, üniversiteye herkes nasıl istiyorsa öyle gelebilir'' diye yorumladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Dünya Üniversiteler Kongresi'' için kente gelen Calzolari AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de öğrencilerin üniversitelere başörtüsüyle gitmek istemelerinin, tamamen geleneklerle ilgili olduğunu belirten Calzolari, ''buinu ancak böyle açıklayabiliriz''dedi. İtalya'da bir insanın kapalı olmasının önemli olmadığını, yüzün görünmesi durumunda bir problemin bulunmadığını vurgulayan Calzolari, ''Bu konu tartışmaya bile değmez. Herkes nasıl istiyorsa öyle gelebilir üniversiteye. Ama Afganistan'da kadınların giydiği Burka faklı bir şey. Burka burada kadınların baskı altında olduğunu gösteriyor'' diye konuştu. (A.A.)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler