YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarladan çıkan deha
Tarladan çıkan deha
Tarladan çıkan deha
14 Nisan 2008 / 07:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ekonomik anlamda Bursa'nın en geri kalmış ilçelerinden Orhaneli'nde doğup büyüyen Mehmet Yılmaz adlı öğrenci, mayıs ayında ABD'de yapılacak "Dünya Bilimsel Proje Yarışması"nda, matematik dalında birincilik için yarışacakEkonomik anlamda Bursa'nın en geri kalmış ilçelerinden Orhaneli'nde doğup büyüyen öğrenci, mayıs ayında ABD'de yapılacak "Dünya Bilimsel Proje Yarışması"nda, matematik dalında birincilik için yarışacak.


Türkan Sait Yılmaz Anadolu Lisesi'nde, dersine girmediği bir sınıfın öğrencilerine iki yıl önce öğretmenleri hasta olduğu için karnelerini dağıtan matematik öğretmeni Osman Avcıoğlu'nun dikkatini, karnesindeki bütün derslerden tam not almasına rağmen takdir belgesi verilmemesine sesini çıkarmayan bir öğrenci çekti. Bu öğrencinin adı, geceli gündüzlü çalışarak birlikte hazırladıkları projeyle bir yıl sonra TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması"nda birincilik kazanacakları Mehmet Yılmaz'dı.Yılmaz'ın içindeki "matematik cevheri"ni keşfeden Avcıoğlu, “Mehmet ile gece gündüz çalıştık, Bu emeklerin neticesinde Mehmet, 'R2'de Maksimum Metriği ve Konikler' projesiyle TÜBİTAK'ın 2007 yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Final Yarışması'nda matematik dalında birinci oldu. Mehmet'in projesi, ayrıca, 11-17 Mayıs tarihlerinde ABD'nin Atlanta kentinde yapılacak INTEL-ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Olimpiyatı'nda Türkiye'yi temsil edecek 3 proje arasında yer alıyor. Mehmet'e inanıyorum" dedi.


NİCE MEHMETLER VAR


Mehmet Yılmaz'ın, TÜBİTAK'ın yarışmasında birincilik kazanan projeler arasında bir ilçede yaşayan tek öğrenci olduğuna işaret eden Avcıoğlu, kırsal kesimde keşfedilmeyi bekleyen nice Mehmetlerin olduğunu belirterek öğretmenlere büyük görev düştüğünü söyledi. Mehmet Yılmaz da TÜBİTAK'ın yarışmasına ilk hazırlanmaya başladıklarında derece elde etmek adına pek umudu bulunmadığını ancak bölge finaline çıktıktan sonra ümetlerinin arttığını belirtti. Yılmaz, ABD'deki yarışmanını hayatını değiştireceğini söyleyerek, "Bu yarışma sayesinde üniversiteyi ABD'de okuma fırsatı yakalayabilirim. Makine mühendisi olmak veya nano teknoloji konusunda eğitim almak istiyorum. Fakat yurt dışında eğitim de alsam, meslek hayatım Türkiye'de olacaktır" dedi. YENİŞAFAK

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler