YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tablet bilgisayarlar kamu okullarına
Tablet bilgisayarlar kamu okullarına
26 Ocak 2012 13:42
Tablet bilgisayarlar kamu okullarına sonra özel okullara dağıtlacak nedeni ise gayet basit Bakan Ömer Dinçer'e göre zaten özel okullar bu bilgisayarları almak için o kadar beklemeyecek...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kamu okullarına tablet bilgisayar dağıttıktan sonra özel okullara verilmesi gibi strateji izlenmesi halinde, özel okulların bunu 4 yıl sabırla bekleyeceğini sanmadığını belirterek, ''Onlar şu anda bile daha hızlı bu işe geçiş yapacaklardır, bizden beklemeyeceklerdir'' dedi.

Dinçer, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneğince düzenlenen 11. Geleneksel Sempozyum'a verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ''Okullarda andımızın kaldırılması ile ilgili bir çalışma var mı '' sorusu üzerine Dinçer, ''Başka bir soru var mı  Herhangi bir çalışma varsa olduğu zaman da yine paylaşacağım'' karşılığını verdi.

Dinçer, Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasına ilişkin soru üzerine, bakanlığın müfredatın sadeleştirilmesi ve daha etkin bir yöntemle sunulması konusunda çalışmalar yaptığını belirterek, ancak bununla ilgili çalışmalar neticelenince bir sonucun çıkacağını kaydetti.

''Liselerdeki eğitim sisteminin değişeceği yönünde bir çalışma var mı '' sorusuna karşılık Dinçer, şöyle konuştu:

''Eğer belirli bir yönü belirler, ona yönelik çalışma yaparsanız yaptığınız çalışma belirli bir çalışmayı gerekçelendirme olur. Neden öyle bir şey yapalım. Dünyaya bakıyoruz, dünyanın bu işi nasıl yaptığını inceliyoruz. Biz de ona göre yapılması gereken değişiklikleri yapacağız. İnceliyor, analiz ediliyor. Toplumsal ihtiyaç değişikliğine göre yapacağız. Adı konulmuş bir değişiklik yapmayacağız, analiz ediyoruz. Her zaman söylüyorum dedikodular ve tahminler yerine sizlerle paylaşırım.''

Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni yaklaşım tarzında stratejinin belirlendiğini, kaynakların ona göre tahsis edildiğini belirterek, yeni stratejiler çıktıkça paylaşacağını vurguladı.

''Aynı kategoride değiller''

''Azınlık okullarının da FATİH Projesi kapsamına alınmasına ilişkin soruyu da yanıtlayan Dinçer, azınlık okullarının ücretle eğitim yapan bir kurum olmadığını belirterek, bu okullara kitapların ücretsiz dağıtıldığını anımsattı.

Dinçer, şöyle devam etti:

''Bu açıdan bakılınca aynı kategori değil. Değerlendiririz ama şunu düşünüyorum. Kamu okullarına dağıttıktan sonra özel okullara vermek gibi strateji izlersek özel okulların buna 4 yıl bu işi sabırla bekleyeceğini sanmıyorum. Onlar şu anda bile daha hızlı bu işe geçiş yapacaklardır, bizden beklemeyeceklerdir.'' (AA)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler