YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sorun konsensüsle aşılır"
"Sorun konsensüsle aşılır"
03 Ekim 2010 07:37
Meclis'in yeni yasama yılı için verilen resepsiyonda soruları yanıtlayan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, başörtüsü sorununun çözümü için yeni bir değişikliğe ihtiyaç olmadığını söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, son günlerin başörtüsü sorunu konusunda yasal bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, sorunun konsensüsle çözülebileceğini söyledi.

Halen 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda bulunan ve "Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir." ifadesinin yer aldığı ek 17. maddeyi hatırlatan Özcan şöyle konuştu: "Ek 17. madde orada duruyor zaten. Herkesin istediği kıyafetle girebileceğini söylüyor. Yasal değişikliğe gerek yok. Kanun maddesi bu. 'Bu haktır' diyeceksin, 'kızım, herkes girebilir' diyeceksin. Neden anayasa ile diyelim? En iyisi bir konsensüs oluşturmak. Ya Meclis'te ya dışarıda nerede olursa olsun..."

TBMM'nin yeni yasama yılı için verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran YÖK Başkanı Özcan, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP'nin gündeme getirdiği başörtüsü sorunu konusunda yeni bir düzenlemeye sıcak bakmayan YÖK Başkanı, ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun taslağını tamamladıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiklerini açıkladı. ÖSYM'nin çağın şartlarına uygun bir kanuna kavuşacağını anlatan Özcan, en kısa zamanda kanunun Meclis'te kabul edilmesini beklediklerini kaydetti. Özcan, yeni sistemde her türlü kopyayı engelleyeceklerinin altını çizerek, her adaya farklı kitapçık vereceklerini söyledi.

Özcan, hazırladıkları kanun taslağına ÖSYM'nin yanında YÖK'ün ihtiyacı olan kanun değişikliklerini de koyduklarını ifade etti. Özcan, bunlar arasında 'affı gerektirmeyecek ve üniversiteden atılmayı kaldıracak' sistem ile öğretim elemanlarının performansına dayalı sistemi saydı. Taslakta rektörlük seçimleriyle ilgili bir maddenin bulunmadığı bilgisini veren Özcan, Denetleme Kurulu yapısının değiştirilmesi ihtiyacı gibi ciddi sorunlarının olduğunu dile getirdi.

Her adaya farklı kitapçık vereceğiz

ÖSYM'ye teknolojik yatırım yapacaklarını ve bu alandaki son güvenlik sistemlerini getireceklerini anlatan Özcan, "Herkese resimli cevap ve soru kağıdı vereceğiz. Herkese farklı kitapçık dağıtılacak. Kitapçık türü neredeyse aday sayısı kadar olacak. Her adayın kitapçığındaki soruların yeri farklı olacak. Kitapçıklarda hologram olacak. Sadece bir kere açılabilecek. Sınavdan önce açılması engellenecek. Ayrıca kitapçıklarının bulunduğu kolilerin de üzerine saatle açılan sistem konulacak." ifadelerini kullandı.

Zaman

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler